25 Haziran 2011 Cumartesi

mio drag 20112011 Honda Spacy Sporty Scooter Matic


2011 Honda Spacy Sporty Scooter Matic

2011 Honda Spacy White Series2011 Honda Spacy White Series

2011 Honda Spacy Photos2011 Honda Spacy Photos

2011 Honda Spacy Spoke Black Sporty Scooter2011 Honda Spacy Spoke Black Sporty Scooter

2011 Honda Spacy Pictures2011 Honda Spacy Pictures
2011 Honda Spacy Sporty Scooter Matic2011 Honda Spacy Sporty Scooter Matic

mio drag


mio drag

drag

mio drag .......

mio drag  2011..........


125 D


125 D

MODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME UNDER CARIAGEMODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME UNDER CARIAGEMODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME PICTURES 1
MODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME UNDER CARIAGEMODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME PICTURES 2
MODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME UNDER CARIAGEMODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME PICTURES 3
MODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME UNDER CARIAGEMODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME PICTURES 4
MODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME UNDER CARIAGEMODIFIKASI HONDA SUPRA 125D FULL CHROME PICTURES 5

hazine belgeselleriDEFİNE İŞARETLERİ

Aile Putu


   
 
Topluca yapılan yemin işaretidir.İstavroz da denilir, tüm kolları eşitse gömü bulunduğu kayanın altındadır, eşit değilse farklı olan kolun baktığı yönde araştırma yap.
Asil aile mezarı da çıkmaktadır. çevresinde doğal yapıya aykırı unsurlar aranmalıdır.
Akrep


İşaret çözümünde yapılan figüranın özelliklerini iyi tespit etmemiz gerekir.Akrebin özelliklerinden biri zehirli ve tehlikeli oluşudur. Bu nedenle bulacağımız definede ya tuzak var yada gömünün üstüne zehir dökülmüştür. Bu tür kazılarda dikkatli olmak gerekir.Çok zor ve büyük iş gücü ile bulunabilecek definelerdendir.definesi yakınlarında bulunan gölet ,su kuyularının veya yeraltı mahzenlerin içindedir. Eğer akrep mağa içinde ise gömüsü mağaranın en kuytu ve dip yerlerinden olur.
Ayak İzi

Ayak durmak yada yürümek anlamına gelir.Durmak ve olduğun istikamete bakmak anlamına da delir. Ayağı parmak uçları yön verir.Yerde sabit kayada ise, ayağını bu işaretin içine koy sağ ayak ise sağına bak, sol ise soluna bak, ufak bir yığma yada çukurlaşmış bir yer bulmaya çalış.
İki ayağında bu işaretin içine koy dur. Görüş istikametinde değişik ne var onları tespit et
Baklava Dilimi

Bayan Mezarıdır Çevresinde İtinalı Bir Araştırma Yapmak Gerekir.
Balık İşaret çözümünde ifade olarak kullanılan figüranların özellikleri çok önemlidir. Akarsu ve yada göl kenarlarındaki kayalarda bulunur.dikkat edilecek hususlardan biride zaman içinde göl yada akarsu kurumuş olabilir.balık su içinde yaşar tehlike anında suya dalar. 
Balık kesin olarak define işaretidir.
Mahzen içinde harita var.
Baktığı yön ve uzunluğu önemlidir.
Uzunluğunu ölç bir santimi bir adım olarak kullan. balığın baktığı yöne doğru git.adımlarınızın bittiği yerde mahzen girişi ara.
Binek Taşı


Binek taşı olarak bilinir. binek taşına otur karşıda gözüken kayalıklarda 2. bir işaret daha bulmaya çalış.
Binilmiş AtAtın yada binicinin baktığı yön önemlidir. Bakılan yönde binek taşı aranmalıdır.define taşın altındadır.Atın kuyruğu kalkık ise kuyruk yönüne doğru değişik bir şey ara müjdesi kolay bir yerdedir. Ata binmiş insan figürün elindeki eşya define için bir nişanedir dikkatlice incelenmesi gerekir.
Çakıl Yığınları


Genelde mezardır.gömü olma ihtimali neredeyse yoktur. Bizim önerimiz bu tür mezarlara karışmamanızdır. Bu tür yapı tarafımdan defalarca tecrübe edinmiştir.
Çarık

Çarık yada ayakkabı şekli:Ayak uçunun baktığı yönde 10 metre kare kadar bir alan içinde ikinci bir işaret daha bulun. eğer yoksa çarığın bulunduğu kayanın altına ucun baktığı yönde çalışınız.
Çekiç

Taş oymacılığı ile uğraşanların el aletlerini simgeler.döv, vur, kır anlamına gelir. Bazı açıklamalar kırılacak bir işaret denilse de sakın bunlara inanmayın, işareti yok etmeyin, siz bulamazsanız mutlaka bir başkası gelip bulacaktır, nişaneleri yok etmekten kaçınınız . “Bana yar olmayanı, başkasına yar etmem bencilliğine kapılmayınız.Çekicin sap kısmını ölç ve aynı istikamete doğru adımla 1 santim bir adım, bir adım ise 72 yada 78 cm’ ye isabet eder.
Çiçek

Eksik olan bölümü yakın kaylar üstünde ara ve bulunduğu kayanın altında dikkatli bir araştırma yap.
Çıkılan Merdiven


Defineye merdivenle çıkılarak bulunur anlamına gelir Basamakların küçük olanın bulunduğu yönünde iyi bir araştırma yapmak gerekir.
Çıplak Kadın

Bir resim topluluğu içinde bulunan çıplak kadın resmi kesin definedir.Dikkat edilecek unsurlar, kadının baktığı yer ile ellerinin şeklidir duruşudur.
Kraliçe yada statüsü yüksek bayanın mezarıdır, takıları ayrı bir oda içinde bulunabilir mezar bulunduktan sonra takılar yoksa mutlaka mezar odasının yan duvarları iyice kontrol edilmeli. 
Civcivli Tavuk
Bazı insanlar müjdesi tavuğun içindedir deseler inanmayın sakın kırmayın bu tür hatayı işlemeyiniz. Aslında defineye ait Bölge belirleme işaretleridir. ve kesin definedir.Tavuğun 21 metre önünde gömüsü ana kayaya saklanmıştır ana kaya dikkatlice incelenmelidir.
Tavuğun sırtındaki civcivin baktığı yönde ana kaya içinde definesi saklanmıştır. ana kaya yoksa tümsek gibi bir şey arayınız
Dama Taşları

Dama taşları olarak bilinen bu figür. Matematiksel bir hesaplama gerektirir.kesin çözülmüş bir sistem değildir.
Değirmen Taşı


2 metre kadar altına bak
Delikli Kaya

Güzel bir nişane olup rahat bulunabilecek bir gömüdür.Bakmak anlamına gelir. Bak bul demek istiyor.Kendisinden sonra mutlaka bir yada 2 işaret daha bulunması gerekir. Gözünü deliğin büyük olan yani geniş olan tarafında bak. Türbinden bakıyormuşsun gibi bir durumdur.gözünün gördüğü alanı iyice incele işaretli bir kaya, çukurlaşmış bir yer yada tümsek gibi bir yer bulmaya çalış. bulacağın herhangi bir nişane definenin saklandığı noktadır.
Deve

Oyma yada kabartma deve resimleri kesin definedir. ileri doğru git anlamına gelir,üstte bulunan murç işareti zaten yönü vermektedir.Genelde ortalama olarak 40 ila 50 adım ilerisinde ikinci bir nişane işareti daha aranmalıdır.
Duran Deve : gömüsü olduğu yerdedir. kalın ve büyük olan ayağın baktığı yön dikkate alınır.Deve yüklü ise konaklama yeri ara (pınar,çeşme han gibi)
Mağara içinde deve varsa definesi mağara içindedir.
Oturan deve: definesi bataklık, kayaya yada mağaraya gömülmüştür
Dirgen


Dirgen bir tarım aletidir.harman gibi düz bir alan yerde araştırma yap, düz bir kaya varsa tam o noktaya yönel. Unutmayın gömüler neredeyse hepsi kaya içine saklanmıştır, önce kaya ve kaya altlarını kontrol ediniz.Eğer böyle bir kaya yoksa o zaman toprak üstünde ya çukur bir yer yada tümsek gibi bir yer arayınız, tümsek ufak çakıl yığını olacaktır.Dirgen derecesi kral gibi olmayan bir idarecinin gömüsü yada mezarıdır. sap kısmını ölç 1 cm bir adımdır. Sapın baktığı yöne doğru git Ve bu alan içinde araştırma yap.
Doğan 

Doğan yada şahin yırtıcıdır, görme kabiliyeti gelişmiştir. avını yakalar ve ayakları arasına alır öyle yer.Büyük ihtimalle eşkıya yada savaş gömüleridir.Gömüsü genelde kapalı mekanlar içinde olur. baktığı istikamet önemlidir.Şahin yada doğan avını nasıl yiyiyorsa bizde o şekilde gömüyü aramamız gerekir.yani ayakların altına bakacağız. sonuç alamazsak baktığı yönde araştırma yapacağız. Kesin define işaretidir. Tuzakları göz ardı etmeme.
EjderhaKorku sembolü olarak kullanılmıştır. dinozor yada ince kertenkele şeklinde verilmiştir.Bu tür hayvanların gömüsü kendisidir. gerdanlığı sağlamsa malı alınmamış demektir.   El eşkiya şunun bunun işareti denilse doğru değildir. Elin yapılım tarihi 957 yıllarıdır. O yıllarda Anadolu Grek kültürü hakimdi Eski yunanlara ait bir işarettir.El yemin içme işaretidir. Gömü yapanlar topluca yemin ettiklerini ifade eder. onlarca insan günlerce çalışarak yaptıkları bir gömüdür zor bir gömüdür. hakkında çeşitli yorumlar yapılmakta oda elin yanında bulunan muhtelif işaretlerden kaynaklanmaktadır. Elin yanındaki işaretler size yön ve derinliği gösterir.
Elin yanında bulunan işaretler çözümü verir. Bu elin yanında hac var ok var, ok yön verir kanatları ölçmek gerekir.kanalar farklı ise farklı olan tarafa fark kadar git eşitse 70 adım kadar geriye doğru say , hac var mezar var o zaman kaya mezarı aramak gerekir. yada bu elin baktığı yönde tepe üstünde büyük bir tümülüs de olabilir. Gömüsü kolay alınacak bir Elin üstünde istavroz varsa gömü elin bulunduğu kayanın altındadır. Elin yanında hiç bir işaret yoksa Elin 65 adım alt tarafında kaya mezarı ara eğer varsa vazgeç.
El boş bir arazide dikili bir kayada ise kapak var demektir. o zaman bu kayanın altında bir kapak taş aramak.
Eyer


Eyere bin karşına bak dikkatini çeken yüksek bir kaya olacak bu kayanın tepesine çık balyoz ve murçla kapağı kaldır güzel bir define seni bekliyor.
Göz

 Bakmak anlamına gelir
Karşıya bak yüzeyde orijinali bozulmuş nesneler ara
                     
           
GüvercinKadın ziynet eşyasını simgeler. gömü güvercinin içinde deyip bu eseri tahrip etmeyiniz. Defineci arkadaşlar lütfen biraz bilinçli olmaya çalışalım hiç bir işaretin kırılmasına izin vermeyelim ve kırmayalım hiç bir işaretin içinde define olmaz sizi öyle yönlendirenler sizi aldatıyorlar.Uçan Güvercinin uçtuğu yönde hemen önünde araştırma yap,istavroz varsa gömü mağara içindedir, mağarayı bulmak için yakınlarında ikinci bir istavroz daha bulunmalıdır, ikinci istavrozun bulunduğu kaya mağaradır.[
Makas
 
Kesişen yol yada kesişen su kavşak anlamına gelir,çevresinde kesişen yol veya akarsu varsa bunların çevresinde yüzey araştırması yapılmalı
Mumya
                       

Çevresinde yüzey araştırması yapın mumyalı mezar var. İçinde nasip ve kısmet ne ise o çıkar. Boşta olabilir.
Murç
Kayalarda veya taş zeminlerde veya çeşmelerde bulunan ufak delikçikler gibi sıralı ve belli bir sayıya hitabeden murç izleri şu şekilde yorumlanır
Bu tür düzenekler Frig,Roma Bizans medeniyetlerine aittir.Sayma sistemidir.

Her bir murç izi bir adımdır.Batı yönlerine doğru adımla ve değişik bir kaya bulmanız gerekir. unutmayın define işaretleri tek başına olmaz mutlaka ikinci yada üçüncü işareti de bulmanız gerekir.

Yada bölgede mezarlık alanı vardır iyi bir yüzey araştırması yapılmalı.
Nal İşaretleriYakınlarındaki kayalarda ikinci işaretli kayayı bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınızYakınında üstünde ağaç işareti bulunan bir işaretli kaya bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınızYakınında üzerinde üçgen bulunan işaretli kayayı bul ve etrafında araştırma yapınızYakınında içindeki işaretli kayayı bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınızYakınında İçindeki işaretli kayayı bul gömü mağarada içinde4 Yakınında araştırma yapınız

Ok işaretleri
Definecilikte ok sembölü de önemlidir, bir veya birkaç tane ok sembolü görülebilir
Öküz


Birbirine bakan iki buzağı .Kesin define işaretidir

Bir birine bakan 2 tane buzağı(öküz) definesi ayaklarının altındadır.Değerli bir gömüdür.
Papatya
Asil bir bayan mezarı, Burada yeri gelmişken izah edelim sert figürler erkek, yumuşak ve süslü çiçekli figürler bayan mezarını izah eder. çevresinde yığma aranmalıdır.
Papaz


Papazın boynundaki madalya,baktığı yada işaret ettiği yön önemlidir.
İtinalı bir çalışma yapılmalıdır.
Saksılı Çiçek 


İşaretin olduğu alanda çok yakın yerlere veya altına bakınız

25 adım ön tarafından doğal yapıya aykırı nesneler aranmalıdır
Tavuk
 
    [/t][/t][/t][/t][/t][/t][/t][/t][/t][/t][/t][/t][/t][/t][/t]
İşaret çözümünde en önemli unsurlardan biri, yapılan figüranın özellikleridir

Tek tavuk baktığı yön önemlidir. Baktığı yönde işaretli kaya varsa kayanın altına bak, tümsek varsa burayı kazı, çukur varsa çukuru kazı ip uçları bunlardır. 
Terazi

Esnaf yada tüccar gömüsüdür,Gömü değerlidir

Her iki kefesi eşit değildir, gömü kefesinin ağır olan kefenin bulunduğu taraftadır.Kefeler eşit gibi görünse dikkat edilecek nokta terazinin ibresi(dili) size fikir kazandırır. Dil hangi tarafa meyilli ise o tarafta araştırma yapınız
Topal Ayı [/t][/t][/t]

Eşkıya işareti olarak bilinmektedir, Aslında bu işaret net olarak çözülmemiştir aşağıda yazacaklarımız net yorumlar değildir.

Definesi mağara içinde. önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız.
Üçgen
Açıları ayrı ayrı ölçün, açılardan biri mutlaka farklıdır. fark kadar, farklı olan açının baktığı yönde araştırma yapınız
Yılan
Yılanlar çözülmesi en zor işaretlerdedir, yılanın işareti şudur deyip geçemeyiz tecrübe ister yerinden görmek ve alanı iyice araştırmak gerekir.biz burada sadece ip ucu vermekle yetineceğiz.

Kafaların ortasında ya kare oyma yada istavroz bulunur. Her ikisi de kesin definedir, çevresini uzman biri tarafından iyice aranmalıdır. Planlı ve tuzaklı zor bir gömüdür.

DEFİNE-MAĞARA İŞARETİ

DEFİNE-MAĞARA İŞARETİ
Birinci Görüş :
Mağara anlamına gelen define işareti veya sembolü :
Çevresinde mağara var. Yüzey araştırması yapılmalıdır. Eğer çevrede açık mağara varsa önceden açılmıştır  uğraşmayın. Açık mağara yoksa  araştırmaya devam edin.

Şekiller C ya da U şeklindedir. Bu işaretlerin yanında bir de yuvarlak varsa, o dolunay anlamına gelir. Bunun anlamı burada bir mağara var ve içi dolu demektir. Dört köşe bir oyuk, boş bir oda anlamına gelir. Ama onun yanında mutlaka dolu bir oda daha vardır ve onun bulunması gerekir

Mağaranın içine girildiğinde karanlıksa aydınlatılmalı ve tavan veya duvarlardan özenle kesilmiş taş olup olmadığı incelenmelidir. Kesme yolu ile taş çıkarılmışsa bu mağarada bir şeylerin olabileceğine işaret eder. Ancak bunun tuzak veya aldatmaca olup olmadığını iyi öğrenmek incelemek gerekir. Taş çıkarılmış mağaranın dolu olma olasılığı çok yüksektir. Ancak tehlike oranının da çok yüksek olduğu unutulmamalıdır. Acemice davranarak iz, işaret ve semboller yok edilmemelidir.

Yer altında ulaşılması güç olan mağaralara girildiğinde ilk dikkat edilmesi gereken mağaranın zehirli gazla dolu olup olmadığıdır. Mağara tavanında yarasa yuvaları varsa veya mağarada canlı hayvan yaşadığına dair izler varsa mağarada gaz olayı yoktur. Genelde zehirlenmeler çok yavaş gerçekleşir. Canlı hayvan yaşamamışsa mutlaka gaz maskesi ile girilmelidir. Genelde defineciler bu gazla yavaş yavaş zehirlendiği için hiçbir şey anlamadan ölürler. Gaz olasılığı yüksek mağaraları havalandırarak ve gaz maskesi ile girilmelidir.

Taş veya üzerine çizilmiş büyük yarım ‘O’ harfi şeklinde veya biraz daha oval çizgi çok yakın bölgede bir mağara olduğunu işaret eder. Ancak bu mağaranın figürlerin çizildiği dönemde hiçbir giriş ve çıkışın olmadığını ifade eder. Bu tür mağaralara ilk giriş mutlaka tuzaklıdır, gazlıdır ve çok tehlikelidir.

İkinci Görüş:
Mitolojide toprak ananın rahmi olarak bilinen mağaralar definecilikte önemli bir yer tutar. Banka, kasa, sandık, saklama yeri görevi gören mağaralar çok sık kullanılmıştır. bazı ölülerin mağaralara gömüldüklerini de biliyoruz. Bundan dolayı mağaralarda gördüğümüz her işareti veya sembolü definediye algılamak yanlış olur.
-Mağaranın üst kısmı 1-3 metre kadar kalın ise define tabanda değil tavanda saklanmış olabilir. Gömü sayısı birden fazla olabilir. İçten veya dıştan oyulduktan sonra saklantı yerleştirilip horasan ile sıvanmıştır. Genelde mağara girişinin sol yanında ve 10-30 cm. toprağın altında bir işaret olmalıdır.
-Mağaralar bazen darphane bazen de maden ocağı olarak kullanılmıştır. Bu durumda yakınlarda antik kent olabilir.
-İçinde oturan insanların daima gözetleme yapmaları için mağaranın tam karşısı da dikkate değerdir.

Üçüncü Görüş :
Mağara veya mahzen işareti mağaranın veya mahsenin hep batısında durur. Yani mağara işaret batıda mağara doğudadır.

define işaretleri topal ayı

Topal ayı:Eşkiya işareti olarak bilinmektedir. Aslında bu işaret net olarak çözülmemiştir. Aşağıda yazacaklarımız net yorumlar değildir.
 
 
 
    1- Define mağaranın içindedir. Önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız. Tüm uzuvları varsa ayının bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzuv varsa eksik uzuv aranmalıdır. Hedef kapalı mağaradır ve 50 mt. den uzak olamaz. Malzemesi içeride açıktadır. Uzuvlar eksikse ayının eksik uzvu aranmalıdır. Civarda 50 metrelik bir alanda mağara arayınız. Bulursanız zaten parayı da buldunuz demektir. Eğer ayı tam ise resmin olduğu kayada çalışmalısınız. Ayının baktığı yön de önemli. Mağarayı bulmanız yeterli olup hazinesi ise mağaranın duvarında kabartma olan taşların arasındadır. Topal ayının ayağını dereye yakın kayalık yerlerde arayın ayrıca karşı taraf ve hizalarına bakmanız tavsiye edilir.
 
 
 
 
 
    2- Ayı pençesi orman muhafızı veya orman gözetleyici kavramlarıyla ilişkilendirilir. Bu motif cesurluğu, bilgeliği, gücü ve bereketi de simgeler. Bu pençe bulunduğunda çevrede topal bir ayı aramak gerektiği söylemi defineciler arasında sürekli konuluşagelen bir söylemdir.
 
 
 
    3- Çok değerli ve çok aranılan bir işarettir. Size bakan bir kayada ve normal ayı büyüklüğünde tasarlanmış olmalıdır. İki hazinesi olduğu söylenir. Birincisi eksik sağ ayağın bulunduğu kayanın altında. İkincisi ise yakınlarda 7-8 basamaklı bir merdiven varsa üzerinde ok işareti olan basamağın altında.
 
 
    4-topal ayının 50 metre önünde kesik ayağı vardır.ayağın altında hediyesi vardır.baktığı yönde 30 ila 150 metre mesafede derenin karşısında 3 basamak merdiven vardır.topal ayının mahzeni burdadır.

DEFİNE İZİN BELGESİ - DEFİNE ARAMA RUHSATI NASIL ALINIR VE ÖRNEĞİ

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ
 
   DEFİNE ARAMA RUHSATI   ............... ili,  ................. ilçesi,................ Bucağı,.............. .....köyü,................. yöresinde kroki ve fotoğraflarla belirtilen yerde define aramak isteyen ........................ 'na 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 6. ve 50. maddeleri uyarınca aşağıdaki koşullara uyulmak kaydı ile define arama ruhsatı verilmiştir.   1-     Define araması, define aranacak yere en yakın müzeden görevlendirilecek ihtisas elemanı başkanlığında, Maliye ve Gümrük
   ve İçişleri Bakardan temsilcisi gözetiminde yapılır.

   2-  Define aranacak yeri incelemeye gelecek müze ihtisas elemanı ile, aramada bulunacak ihtisas elemanı, Maliye ve Gümrük ve
   İçişleri Bakanları temsilcilerinin yol masrafı ve birinci derece devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri, define arayıcısı
   tarafından ödenir.  Bu yevmiyeler günlük zorunlu giderleri karşılamadığı takdirde, aradaki fark yevmiyelerin %50'sini geçmemek şartıyla define arayıcısı tarafından ayrıca ödenir.

   3-  Define aramasından doğacak zarar ziyan ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmesi ile ilgili masrafların tahmini tutan, ilgili
   müze müdürlüğünce tespit edilir.

   4-  Define arama ruhsatı, başkasına devredilemez. Bu iş için bir başkası tevkil olunamaz. Ruhsatname bir yıl sürelidir. Aynı şahsa aynı süre içinde birden fazla yerde define arama izni verilmez. Define araması, aralıksız en çok bir ay devam eder. Hava muhalefeti veya tabi afetlerden dolayı, bu süre içinde arama bitirilmezse, ruhsatname süresi, bir defaya mahsus olmak üzere, mülki amirce, en çok bir ay daha uzatılır.

   5- Define aramasının, kanun ve yönetmelik hükümlerine göre, ilgililerce durdurulması halinde; arayıcı hiçbir hak zarar ve ziyan talebinde bulunamaz.

   7-     Define aramalarında kültür ve tabiat varlığı bulunduğu takdirde arama derhal durdurulur ve durum Bakanlığı'nca geçer akçe
   olarak değeri tespit edilir.

   8-     Bulunan definenin Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nca geçer akçe olarak değeri tespit edilir.   a)  Define hazineye ait arazide bulunmuşsa %50'si arayıcıya,

   b)  özel ya da tüzel kişilere ait yerde bulunmuşsa %40'ı arayıcıya, %10'nu ise mülk sahibine verilir.

   9- Define arama çalışmaları görevliler ile arayıcının imzasını taşıyan tutanaklarla günü gününe tespit edilir. Bu tutanaklar ve arama sonunda tanzim edilecek nihavi tutanak Bakanlığa gönderilir.

   Madde 11- Define araması, define aranacak yere en yalcın müzeden görevlendirilecek ihtisas elemanı başkanlığında, Maliye ve Gümrük ve İçişleri Bakanlarının mahalli birer temsilcisi gözetiminde yapılır.


   DİĞER HÜKÜMLER

   Madde 12- Define aranacak yeri incelemeye gidecek müze ihtisas elemanı, Maliye ve Gümrük ve İçişleri Bakanları temsilcilerinin yol masrafı ve birinci derece devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri define arayıcısı tarafından ödenir. Bu yevmiyeler günlük zorunlu giderleri karşılamadığı takdirde aradaki fark yevmiyelerin %50'sini geçmemek şartıyla define arayıcısı tarafından ayrıca ödenir.

   Madde 13- Define aramasından doğacak zara ziyan ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmesi ile ilgili masraflar define arayıcısına aittir. Bu masrafların tahmini tutan ilgili müze müdürlüğünce tespit edilir.

   Madde 14- Define arama yerini incelemeye gidecek Müze ihtisas elemanının harcırahı önceden 12. ve 13. Maddelerde yazılı diğer harcamalar ise arama başlamadan öce arayıcı tarafından bir devlet bankasına müze müdürlüğü adına yatırılır. Müze müdürü aramadan önce görevlilere avans öder.

   Hizmetin yerine getirilmesinden sonra görevlilerin verecekleri hakediş belgelerine göre kesin hesap yapılır. Artan para arayıcıya iade edilir.

   Madde 15- -Çalışmalar, görevliler ile arayıcının imzasını taşıyan tutanaklarla günü gününe tespit edilir. Bu tutanaklar ve arama sonunda tanzim edilecek nihai tutanak Bakanlığa gönderilir.

   Madde 16- Define aramasının mevzuat hükümlerine göre ilgililerce durdurulması halinde arayıcı hiçbir hak zarar ve ziyan talebinde bulunamaz. Define aramalarında kültür ve tabiat varlığı bulunduğu takdirde arama derhal durdurulur ve Bakanlığa bildirilir. Arayıcı bulunan kültür ve tabiat varlıkları üzerinde hiçbir hak iddia edemez.

   Madde 17- Define aramasında çıkan buluntular Bakanlıkça tayin edilecek en az üç kişilik bir uzman heyetine incelettirilir. Elde edilecek buluntular kültür ve tabiat varlığı ise müzelere, define ise Maliye ve Gümrük Bakanlığına teslim edilir. Madde 18- Bulunan definenin Maliye ve Gümrük Bakanlığınca   geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define hazineye ait arazide bulunmuşsa %50'si arayıcıya, özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa %40'ı arayıcıya, %10'u ise mülk sahibine verilir.


   KALDIRILAN HÜKÜMLER:

   Madde 19- 14 Eylül 1973 gün ve 14655 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ''Define araştırılması ile ilgili yönetmelik" yürürlükten kaldırılmıştır.


   YÜRÜRLÜK

   Madde 20- Bu yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

   YÜRÜTME: Madde 21- Bu yönetmeliği Kültür ve Turizm Bakanı ve Maliye ve Gümrük Bakanı yürütür

AVATAR FİLMİNİ İZLE

DEFİNE-ODA MEZAR İŞARETLERİ-KARE OYMA – DİKDÖRTGEN OYMA İŞARETİ

Oymalar genellikle oda işaretidir. Boş odaya rastlanılırsa da mutlaka dolu olanı yanındadır.  Boş odanın duvarlarını iyi kontrol etmek ve  giriş boşluk sesi aramak gerekir. İkinci dolu oda girişi boş olan odanın duvarlarındadır. Yanında ikinci yön ve derinlik veren işaret varsa bu işaretleri dikkate almalı, yoksa meyline doğru araştırma yapılmalıdır. Yani bu oymanın içini su ile doldurduğumuzda nereye akar? Suyun aktığı yerde kayanın altına doğru çalışılmalıdır.
kinci Görüş :

Kare ve Dikdötrgen her ikisi de kesin define işaretidir. Çevresi uzman biri tarafından iyice aranmalıdır. Planlı ve tuzaklı ve zor bir gömüdür.

Üçüncü Görüş :

İki adet oda anlamına gelir. Güney batı yönünde araştırma yoğunlaştırılmalıdır. Odalar oymaya eşit mesafede olmayabilir.

Dördüncü Görüş :

Yakınlarda tepe, tümsek, çorak toprak veya çukur aranmalı ve bu bölgede araştırma yapılmalıdır. Zengin insanların mezarlarına da denk gelebilmektedir.

Beşinci Görüş :

Oyma kareler genelde çevreye hakim yerlerde olur. O civarın kaya mezarlığı bölgesi olduğuna işaret eder. İşaretin karşısında sıra kayalık olması gerekir. Define orada aranmalıdır. Mezarlardan biri açılırsa diğerleri kolayca bulunur.

Altıncı Görüş :

Kare-Dikdörtgen oyma ile yuvarlak oymalar bir arada ise “Yuvarlak sayısı kadar mezar kare veya dikdörtgen ile işaret edilen oda içerisindedir.” tarzında bir görüşte yaygındır. Bu arada kare veya dikdörtgen oyma duvarda ve karşıda büyük kayada (karşıda) ayrıca sıralı ise Lidya mezarlığına işaret olarak bilinir.

Yedinci Görüş :
- Zemine paralel kayada küçük oymalar tek başlarına ise tek mezar anlamı verir. Eğer bir ok işareti de varsa bu mezarın yönünü verir.
- Yanında X veya + işareti varsa kesin mezardır.
Büyük oymalar 1-3-5-7 gibi tek sayılardadır. Mezar işareti olarak yorumlanır. Kuyu anlamındadır.
- Hem büyük hem küçük oyuklar bir arada ise aile mezarlığı veya genel mezarlıktır.
- Zemine dik oymalarda küçük oyuklar mağara işaretidir. 1-2 metre yakınlarda mağara olabilir.
- Kare oyma mahzen işaretidir. Boşluk tespit eden cihazdan faydalanılır.
- Zemine dik kare oyma kral mezarına işarettir.

define mezar işaretleri

Oymalar genellikle oda işaretidir. Boş odaya rastlanılırsa da mutlaka dolu olanı yanındadır.  Boş odanın duvarlarını iyi kontrol etmek ve  giriş boşluk sesi aramak gerekir. İkinci dolu oda girişi boş olan odanın duvarlarındadır. Yanında ikinci yön ve derinlik veren işaret varsa bu işaretleri dikkate almalı, yoksa meyline doğru araştırma yapılmalıdır. Yani bu oymanın içini su ile doldurduğumuzda nereye akar? Suyun aktığı yerde kayanın altına doğru çalışılmalıdır.
kinci Görüş :

Kare ve Dikdötrgen her ikisi de kesin define işaretidir. Çevresi uzman biri tarafından iyice aranmalıdır. Planlı ve tuzaklı ve zor bir gömüdür.

Üçüncü Görüş :

İki adet oda anlamına gelir. Güney batı yönünde araştırma yoğunlaştırılmalıdır. Odalar oymaya eşit mesafede olmayabilir.

Dördüncü Görüş :

Yakınlarda tepe, tümsek, çorak toprak veya çukur aranmalı ve bu bölgede araştırma yapılmalıdır. Zengin insanların mezarlarına da denk gelebilmektedir.

Beşinci Görüş :

Oyma kareler genelde çevreye hakim yerlerde olur. O civarın kaya mezarlığı bölgesi olduğuna işaret eder. İşaretin karşısında sıra kayalık olması gerekir. Define orada aranmalıdır. Mezarlardan biri açılırsa diğerleri kolayca bulunur.

Altıncı Görüş :

Kare-Dikdörtgen oyma ile yuvarlak oymalar bir arada ise “Yuvarlak sayısı kadar mezar kare veya dikdörtgen ile işaret edilen oda içerisindedir.” tarzında bir görüşte yaygındır. Bu arada kare veya dikdörtgen oyma duvarda ve karşıda büyük kayada (karşıda) ayrıca sıralı ise Lidya mezarlığına işaret olarak bilinir.

Yedinci Görüş :
- Zemine paralel kayada küçük oymalar tek başlarına ise tek mezar anlamı verir. Eğer bir ok işareti de varsa bu mezarın yönünü verir.
- Yanında X veya + işareti varsa kesin mezardır.
Büyük oymalar 1-3-5-7 gibi tek sayılardadır. Mezar işareti olarak yorumlanır. Kuyu anlamındadır.
- Hem büyük hem küçük oyuklar bir arada ise aile mezarlığı veya genel mezarlıktır.
- Zemine dik oymalarda küçük oyuklar mağara işaretidir. 1-2 metre yakınlarda mağara olabilir.
- Kare oyma mahzen işaretidir. Boşluk tespit eden cihazdan faydalanılır.
- Zemine dik kare oyma kral mezarına işarettir.

hayvan belgeselleri

Define İşaretleri Ve Çözümleri

İşaretleri üç katogeriye ayırmak gerekir.

A- Bölgeyi doğrulayan işaretler.
B- Gömülerin bulunduğu belli bölümün bölge haritası  durumunda olup,definenin işaretlerini gösteren bölge haritası diyebileceğimiz aynı kayada birkaç işaretten oluşan işaretlerimiz.

C- Defineye yakın, defineyi gören, definenin yönünü, yerini ve definenin bulunduğu arazinin dahi yüzölçümünü veren işaretler.

A.) Bölgeyi doğrulayan işaretlere örnek işaretler olarak
a.1-) Terazi işareti: namlı köprüyü verir.
a.2-) Klavuz taşları namlı yolları verir.
a.3-) Kayada geniş açılmış kanallar ve o kanallarla kesişen ince oyma çizgiler:
Bu işaretler de yöredeki dere ve onlarla kesişen patika yol etraflarında gezilmesini anlatan yönlendirici işaretlerdir.

B.) Gömülerin bulunduğu belli bölümün bölge haritası durumunda olup,definenin işaretlerini gösteren bölge haritası diyebileceğimiz aynı kayada birkaç işaretten oluşan işaretlerimiz.
b.1) Aynı kayada birkaç tane canlı cansız ve geometrik işaretlerin bulunduğunu birçok arkadaşımız görmüştür. Aynı kaya da istavroz, V, oyma delik ve üçgen gibi.

C.) - İşaretler genellikle gömünün bulunduğu araziyi şekli ve metre kare cinsinden ölçümünü verir. İşarete olan bu arazinin orta merkezine olan uzaklığını da verir.İşaret aynı zaman da pusula gibidir. Mutlaka her işarette yön vardır.
c.1-)  Örnek işaretler :U, Ok, V, yılan, istavroz, Kartal, Ayak İzi, tırnak İzi, tüfek, tabanca ve sayamadımız diğer işaretlerde.

İŞARETLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR VE ORTAK NOKTALARI :
İşaretlerin ortak noktası canlı cansız ya da geometrik işaretlerde mutlaka V, U ya da O vardır. Kısacası define yeri bu harflerde şifrelenmiştir. Bu harfler gömünün bulunduğu yerin açısını, uzaklığını vermektedir. Ölçü birimi olarakta 70 cm. arşın ve 23 cm. karış kullanılmıştır. Örneğin; eşkiya belgesin de adı geçen çolak papaz onun işareti çeşmede olduğu gibi gömüye çok yakın bir alanda mermerden heykeli de çıkmıştır. Heykelde kollar V yapıp bir kol dirseğe kadar diğer kol ise ona nispeten 10 cm.kadar daha kısadır. ama gömüsü her iki V yapan kolların açısındadır. İki kolun arasındaki fark 7 cm. X70 = 5 metre güneyinde gömüsü bulunmaktadır. Bu heykel köylü tarafından çıkarılmış ve bahçeduvarı olarak normal kırma taşlarla örülmüştür arkadaşlar. Kısmet olursa bu taşın fotosonu da çekip siteye atacağım. Bu örnekle hareket edersek; herkesçebilinen  diğer işaretlerde ki dikkat edilecek husuları, ölçümlerini ve şifrelerini deşifre edeceğim bu bölümde.

U İşareti : U işaretleri karşımıza bazen hilal ay, U şekli iki U’nun birleşik şekli, su yalağı, hayvan figürlerinde karın boşluğu ve ayakların konumu , açılmış kanatların yaptığı şekli U, boynunu bükerek öne doğru şekli olarak U yapan insan ve hayvan fiğürlerinde görmekteyiz. Ayrıca U şeklinde kıvrılmış yılan ve mağara içlerinde yapılarda yağ koyma yeri diye yorumladığımız U yine ters ve düz olarak karşımıza çıkmaktadır. bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür.
U başlı başına bir define işareti olup, genelde mağara, kaya mezarı ve mahsenlerde şıkça kullanılmıştır. İster harf ister canlı ve isterse cansız figürlerde kullanılmış olsun U işareti şifre olup, yön ve uzaklık mesafesini verir. U işareti ters, düz, sağa sola aşağı ve yukarı meğilli olarak karşımıza çıkmaktadır. U işareti duruş şekline göre yön vermektedir. Ters ve düz oluşu ile de aşağı veya yukarı seviyede olduğunu vermektedir.
Sırası ile; Düz U: Düz U açı istikametinde ki kendisine benzer tepe, punt gibi yüksek seviyede bulunan malın işareti olup, orta merkezden mlaın olduğu tam nokta tespit edilebilir. Malın olduğu yer ile işaret arasındaki mesafeyi bilmek için ise: aynı taş üzerinde U işaretini destekleyici, tamamlayıcı ikinci işaret (ölçü verici) yoksa U’nun açık kısmı yaniaçısı ölçülür ve çıkan rakam 70 ile çarpılır bulunan rakam cm.,metre cinsinden uzaklığı vermektedir.

V İŞARETİ – V işareti geometrik bir işaret olup, hem yön ve hem mesafeyi verir. V işaretinin de U işaretinde olduğu gibi kamufle edilebilme özelliği çok fazladır. V işaretinin çözümü açı istikametinde malın ya da 2. mala en yakın işaretin bulunmasında klavuz işarettir. V işareti ayrıca Volcan Voyvoda’nın isim baş harfi olmasından da ayrı bir özellik kazanır. Gömüler genelde tabii işarete sahip alanlarda sert zeminlerde defnedilmişlerdir. Bunlara örnek dere çatakları, dere kıvrımları ilk sırada yer alır. Ayrıca doruk tepelerde ve çok namlı klavuz taşlarına da sahip Bağdat yolu ya da bağlantı kanı yollarına defnedilmişlerdir. Dere kenarlarında ya da çataklarındaki parayı en iyi V işareti şifreler.
Şöyle ki; V işareti bazen karşımıza Y şeklinde çıkmaktadır. Bu 2 derenin birleşerek akmasının haritası olduğu gibi dere çatağındaki gömüyü de şifrelemektedir. Bazen Y şeklinde olan işaret karşımıza köpek, tavşan ya da keçi tırnak izleri dediğimiz noktalanmış şekliyle çıkmaktadır. Noktaların arası tebeşirle birleştirildiğinde Y şekli çıkmaktadır. V işareti bazen karşımıza canlı figürlerde bacak duruşu, gaga, kuyruk şeklinde de çıkmaktadır. Örneğin çatal dilli yılan, V şeklinde balık ve yılan kuyruğu, kartal, tavuk gagası birer V yapmaktadır. İnsanlarda kol duruşu, bacak duruşu V yapar. Parası genelde mağara, mahsen olup bol miktardadır. Büyük çoğunlukla U ve V işaretleri ve O işareti oyma işaretlerdir. Ama istisnaları vardır. Bazan kabartma olmaktadır.Kabartma olması şifreyi değiştirmemekte sadece aşağıda ayrıntılı olarak anlatacağım ama arazi ve para ile işaret arasındaki seviyeyi belirlemekte olup, son derece şeytanice şifrelenmiştir.
V işaretleri bazen karşımıza ok, mızrak bazende dikdörtgenin içinde çıkmaktadır. Bu hususlar sitemizde işaret bazında tek tek açıklanacak olup şu ana kadar yazdıklarım genel prensipleridir. Mutlaka işaretin çözülebilmesi için bilinmesi gereken hususlardır.

O (DAİRE) İŞARETİ : O ya da dire dediğimiz işaretler üzerinde herhangi bir açı ve yön verici ikinci işaret olmadıkça parası kendisindedir. Kapalı işarettir. Kapatmıştır. Yani geometriksel bir tanımlama olan daire dışarı atmamaktadır. İşaretler de neyin daire olduğunu ya da hangi figürün daire değil de arazide örneğin harman yeri gibi dairesel düzlüğü şifrelediğini iyi analiz etmek gerekir. Daire zaten çizimden daha ziyade karşımıza metaa olarak çıkmaktadır. Örneğin değirmen taşı, sofra taşı gibi Bazı canlı işaretlerde de birbirlerine sarılmış yılan O yapar ama dikkat çekmesin için öpüşür gibi yapılmışlardır. Oysa şifresi dairededir. Parası kendindedir. Parası kendinde olan gömüyü arkadaşlar ya bulunduğu taştan ya da 3 metre güney tarafından almak mümkündür.
Bazı yerlerde yuvarlak oyma vardır ve içide oyulmuştur tepsi gibi bunlar daire olarak algılanmamalı. Bu tür işaretler genelde zirve tepede ya harman yerini ya da evliya mezarını verirler. Zaten yuvarlak daire işaretlerde müjde para saklıdır. Para da kendisindedir.
İŞARETLERDE ORTAK NOKTALAR

HER İŞARETTE MUTLAKA O-U-V VARDIR. BU ÜÇ HARF YA DA GEOMETRİK ŞEKİLLERE SAHİP OLMAYAN İŞARETLER DİREK PARAYA GETİRMEZ VE YARDIMCI İŞARETLERDİR.
ARAZİDE İŞARET BÜYÜKSE PARAYA OLAN MESAFESİ UZAKTIR. ŞAYET İŞARET KÜÇÜKSE PARASI YAKINDIR.
GİZLİ İŞARETLERİN PARASI EN FAZLA 9 METRE MESAFEDEDİR.
GİZLİ İŞARETLERDEN KASIT, TOPRAK ALTINDAN ÇIKAN İŞARETLER, TAŞIN EN ALTINA YAPILMIŞ İŞARETLER. KAPALI MAĞARA İÇİNDEKİ İŞARETLER. TOPRAKTAN ÇIKAN BOŞ KÜPLER VS.
VOLCAN PARASI HEP KAYA İÇİNDEDİR. ASLA BOŞ TOPRAK İÇİN DE VE 1 METRE DERİNLİKTE BOSTAN BAHÇE PARASI GİBİ DEĞİLDİR. MUHTEŞEM İŞARETLE VE İŞÇİLİKLE YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCU PARALAR GERÇEKTEN BULUNAMAZ TARZDA GÖMÜLMÜŞTÜR.
VOLCAN VOYVODANIN İMZASI (Z)  BU ARKADAŞLAR KRAL VOLÇANIN YANİ İKİ V BİRLEŞİMİ

001-YILANLAR : Yılanlar o arazideki dereyi ya da su kanalını ya da namlı at arabası yolunu verir. Yılanlar çizim olarak, bazen kabartma bazenda hafif oyma yapılmışlardır. Kabartma yılan o bölgedeki suyu bol dereyi simgeler gömü dereye yakındır. Yılanlar önce alanı verir sonra para noktasını. Yılanların şifresi ya noktalanmış olan noktada, ya da çatal dildeki V de ya da V yapan kuyrukta olur. Bazen da boğumunda olur. 3 boğum, 5 boğumlu olması 3 dere kıvrımında da parayı müjdeler, 5 ise beş dere kıvrımında para müjdeler. Paranın arazideki tam noktası ise şayet boğumda sağa ya da sola kayık nokta yoksa derenin kıvrıldığı yerde orta merkezdedir. Yılanlar bazen başı kesik bazen da kuyruğu kesik çıkar karşımıza bunun anlamı ise; dere boyu ya da su kanalı boyu daha aşağıya gitmemeyi şifreler. Olay yerini cevrelemiştir yani kesmiştir alanı zaten başı ya da kuyruğu kesik yılan gördüğünüz de bakın dereye ya da kanala aynen yılan gibi derenin arazinin bombeli oluşundan dolayı bir noktadan sonra devamının görünemez olduğunu göreceksiniz yani yılanda görünmeyen baş ya da kuyruk gibi. Kısacası işareti görünce arkadaşlar onun o bölgedeki belirli bir arazi ya da derenin krokisi olduğunu unutmayın. Ayrıca yılan daire yaparsa parası kendisindedir. Yani bulunduğu kaya da ya da o kayanın 3 metre güney tarafındadır. Örnek işaret; askerin ayağına dolanmış ve altta daire yapmış yılan.

DEFİNEYE YAKIN GİZLENMİŞ YA DA TOPRAK ALTINDAN ÇIKAN İŞARETLER

01- Genelde gömüye 7-8-9 metre mesafe de ve gömünün kıble tarafında gizli işaretleri bulunmaktadır. Bu husus tamamında değilse bile genellikle ve de mutlaka işareti vardır. İşaret olarak ise; topraktan büyük oyma (delik), bakır çubuk, külden, kömürden iz, yol, su kanalı, kuru kanal ve boş küp bulunmaktadır.

01-a.) BOŞ KÜPLER VE ŞİFRESİ ; Boş küpler yatay, dikey veya ağzı aşağı vaziyette bulunmaktadır.

Yatay duran küplerde para yeri agız kısmının baktığı yön olup, bu yönde güney batı istikametidir.

Dikey duran küplerde ise ; mutlaka zemin arazinin küpün bulunduğu araziden bir iki kademe yüksekte olduğudur. Zaten yön olarakta güneybatı yönü öncelikle düşünülmelidir.

Ağzı aşağı duran küplerde ise; mutlaka biraz derinde küpün tam altında müjde parası olup, 7 ila 9 metre mesafede de anaparası bulunmaktadır. Yön olarak ise güneybatı yönü olup, zaten küp üzerinde o yöne bakan tarafında mutlaka bir farklılık vardır.

02-b.)DEĞİRMEN TAŞLARI  toprak altında bulunurlar ve altında mutlaka müjdesi vardır yine ağzı aşağı küpler gibi aynı şifrededirler. Ana parası güney batı yönünde 7-9 metre mesafededir.

03-c.) DİBEK TAŞLARI  toprak altında olup, şayet dibek kullanış şeklinde yani altı altta, ağız kısmı üstte çıkar ise; 7 ila 9 metre güneybatı istikametinde hafif kabarık alan aranır düz zeminden 50 cm. ila 2 metre kadar yüksek alan aranır malı ordadır. Alt kısmı orta merkezinde murc ile noktalanmışsa müjde parası altındadır.

       Dibek taşı alt kısmı üste ağiz kısmı aşağı bakar vaziyette çıkar ise mutlaka altında müjde malı ve 7 ila 9 metre uzaklıkda güneybatı yönünde düz alanda ana parası vardır.

04-d.) SU KANALLARI, KÖMÜR, KİREÇ VE KİREMİT GİBİ CİSİMLERLE YÖN VERME Gömü noktasına 9 metre kuzeydoğudan güneybatı yönüne doğru iz olarak başlar ve mala götürür. Ama bu 9 metrelik maratonda bu izler, kanallar 2 ye hatta 3 e ayrılırlar ama sonuçta mutlaka mala götürürler. istikamet olarak daima güneybatı yönüne giden iz, yol takip edilmelidir.

       Önemle şunu vurgulamak isterim ki; bu materyallerden herhangi birisi çıktığı zaman o yerin kodlanması, çıkan gizli işaretin duruş şekli yön de dikkate alınarak resimlenmesi ya da not edilmesi gerekmektedir. Bu tür işaretler değirmentaşı, küp ağzı (O) kategorisindeki işaretlerdir.

      Arkadaşlar bu konuya zaman içerisinde devam edilecektir.

(yeraltından çıkan şifreli işaretler 'yılan, hac, baltacık taşı, üçgen gibi mala yakın olan işaretler deşifre edilecektir)


 İşlem gören yerlerde, yer altından çıkan yılan makeki mala olan uzaklığı, yönü veya tünel var ise; tüneli vermektedir. Baltacık taşı, ücgen taşlar yada canlı cansız figürler daima işlemi doğrulayıcı ve yönü verici işaretler olarak kullanılmışlardır. Hazine gömen çete geniş kadro ve imkana sahip olduklarından gömü alanını çok geniş eşmişler mala doğru da dört bir yandan gizli işaretlerle yol vermişlerdir. Bu yollar gizli maket işaretleri kök boyalı taşlar, karasakız, sarı kum, kül, kirec, su kanalları gibi maddeler olup, bizler kazı esnasında şunu daima hatırlarsak muvaffakiyet bizden kacmayacaktır arkadaşlar. Malı daima ya orta merkeze ya da tam güneye defnetmişlerdir. Zaten mala bu işaretler bizi getirecek olup, aşırı iş gücü harcamamak için kazı esnasında işlem gören yerin sınırı bulunduğunda 4 metre orta merkezden kazıya devam etmekte yarar vardır.

KÖMÜR KUYULARI : Bazı bölgelerde düz tarlalarda yüzeyde toprağın karamsı olduğu, eştikce 20,25 metrekarelik alanlarda kömürün ya da demir cürüfünün yoğun çıktığını, zamanında da orada taş yığını olduğunu bilmekte ya da denk gelmekteyiz. Bu yoğun kömür olan kuyularda mutlaka gömü vardır. Eşkiya belgesinde bu yöntemin sık sık kullanıldığını, parayı gömdükten sonra pelişt agacını üzerinde yaktıklarını, demir cürüfü ile üzerini kapattıklarını yazmaktadır. Bu tür gömülere de kayada yuvarlak oyma yapılmış içte parmak kırılmak süreti ile V acısı verilerek yer noktalanmıştır.

KİREÇ KUYULARI     : Kireç kuyuları genelde dere cataklarında, kale yerlerinde sık sık kullanılmıştır. Belirli aralıklarla 3 kuyu yapılmış olup, hepsinde para bulunmamaktadır. Kireç kuyularının 2 tanesi boş iken orta kuyuda para bulunmaktadır. Yine kireç kuyularına uzak işareti ayak izi, yakın işareti yuvarlak oyma olarak yapılmıştır.

Derviş, Evliya, şehit, Hoca, Ermiş Mezarları ya da Tekke olarak adlandırılan yerler ve Volçan'ın namazlık taşı, mihrap işaretleri.

       Birçok yörede küllü dede, afin dede, uzunali'nin mezarı veya daha başka isimlerle namlandırılan dağ başlarındaki mezar yerleri..ve müslüman mezarlığında her tarafı figüre edilmiş süslenmiş ve hatta üzerinde istavroz bulunan Osmanlıca da anlamsız yazılarla süslenmiş mermer mezarlar vardırki; bu mezarlar nedir gördüğümüzde Fatiha mı okuyacağız yoksa o mezarın ya da tekkenin tarihi hakkında bilgi mi toplayacağız..
       Samsun Salı Pazarı İlçesinde Alibeyköy var. Bu köye 1 saatlik mesafede de dere kenarında yoldaki kaş ve araba yolu yanında bir tek mezar... Bu mezar 1976 yılında Alibeyköy den bir müteahhit tarafından etrafı kapatılmış önüne de hayrata çeşme yapılmıştır. Ben bu yere 6 ay kadar evvel gittim gördüm ama bilgi üzerine gittim.. dereye indim aradığım işaret bir ayak izi bana yürü diyordu ve bir seccade (namazlık taşı) kıblesini şaşırmış bir seccade neyse yer doğru idi müteahhit mezarın etrafını betonlamış ve zeminide betonlamış mezarın içini toprağını Allah bilir bişey var mı yok mu? Ama eskiden vardı 1 kazan para.... neyse burda resmi kazı yapılamaz kacak desen işimiz olmaz sadece işi çözmek... doğruluğunu anlamak için gittim ve herşey anlatıldığı gibi idi... Fatiha okumadım.... çıktım ki; jandarma bizi çevirdi o günde genel arama günü imiş ve mahkemeden de gerekli izni almışlar... Samsun merkezdenim deyince şehit mezarını gördüm ziyaret etmek için durdum burda aslında alacak peşine geldim buraya dedim ve şehidi sordum... oda bana Alibey köydenmiş yolda yürüken şehit olmuş Adı da Uzunali demez mi? Ben içimden güldüm.. Orda 2 katlı mezar var üstte bir mefta Uzunali bey mi? yuhannis mi? onu Allah bilir ama altında bir zamanlar 1 çil mezarı daha vardı yerinde durur mu durmaz mı onu da Allah bilir..Müteahhit orda betonlama yapmış zamanında çok para harcamış bugün yapılan masraf 5.000.-TL. geçmez ama etrafını güzel çevirmiş ve şu anda bakımsızlıktan geçilmiyor içerisi rutubet ve küf kokuyor... Neyse; bizim köyde eşkiya belgesinde adı gecen Minnos köyü bir Uzunali de bizim köyde var.. onun hem tekkesi hem değirmeni var..değirmen yenilenmiş zamanla bizimkiler tarafından da çalıştırılmış hatta 30 sene evveline kadarda çalışıyordu..şimdiki türden yapı yapılmış değirmen yerine tekkeye gelince çok eski bir ağaç.. araba yolunun 3 metre kenarynda ulu a?aç tam güneyinde 3. metre derinlikte bir dere kazanının dolu olduğu bilgisi var.. doğu tarafında 50 cm. derinlikte de bir çetenin cesedi olduğu bilgisi var..köye çok yakın resmi kazı yapamassın adı çıkmış evliyaya kacakla da işimiz olmaz.... İşaret mi yok ne gezer ağac ve de tekke adı varya müslüman Türk dokunmaz ona.. evet hiç dokunulmadı  gerçekten de...
       Yine bir örnek daha Samsun Kavak ilçesi karga köyü ortasında dereye yakın bir top tepe tam üstünde zirvede afindede yatıyor oval şekilde bizans tuğlası ile etrafı lanettayn çevrilmiş adı mezar altı harbi sarı çil mezarı..dere de işareti var açı yapmış büyük top gibi oyma ve içinde çizgi şeklinde mezarın etrafındaki bizans tuğlalarının verdiği şeklin minyatürü.... resmi kazı izni alamassın kaçak desen işimiz olmaz...
        Yine Samsun merkez de Ceneviz kalesine yakın Kurt dere boyu ve kurt tepesinde dorukta bir evliya aynen bilgi gibi olduğu gibi etrafı dikenlik ve kocaman kocaman taşlar dolu nerde biliyormusunuz evliyanın mezarında mezar denen yere 6-7 metreden fazla yaklaşamıyorsun zamanında nasıl dikenlemişlerse ordan başka yerde de yok o dikenden sonra taşlığa gelince al bir ev yap ama almassında alamassında bedava ama evliya taşı onlar alınır mı? işareti hemen yandaki dere yatağında....Yine Samsun Havza İlçesi Hocaoğlu köyü var eşkiya belgesinde adı gecer burda da kapalı yapı tekke var ama içi istavroz dolu bilgi ise; işaretin tam karşısında ana parası mezarın ayak tarafında bir ıbrık ve duvarında bir teneke parası.... alamassın orda evliya var... ne resmi kazı ne kaçak bişey yapamassın dokunulmazlığı var...
--Bakın size enterasan birşey anlatacağım.. Dağ başlarında dağ keçilerinin dahi zor dolandığı yerlerde tek mezarlar olur bu büyük mezarı ise; anladık herşey olabilir de çocuk mezarının ne işi var.. Çocuk anasının koynunda gider ölürse hiçbir ana da orda mezar kazıp gömemez bunu ne fiziken ve ne de ana yüreği ile yapması mümkün değildir değil mi arkadaşlar Yaratılışa aykırı ama Volcan içi ise olur çocuk mezarı büyük paranın hem müjdesinin cüzdanıdır ve hem de nişanesidir.        Eski medeniyetlerin Hak dinlerini bilmediği veya tanımadığı dönemlerde güneşe tanrı aya tanrı diyen kralların son olarakta kendisini tanrı ilan etmesi sonucu bu tür egoist krallara tek mezarlar yapılmış ya höyükte ya tümülüste veya yerin 6 metreden başlayan ve 30 metre derinliğe varan yerlerde lahit mezarları var.. Bunun haricinde hiçbir toplumda tek mezar olayı yoktur. mezarlıklar genelde umumi kullanılmıştır. Bu müslümanlar içinde diğer dinler içinde uygulamada hep aynıdır. Ama bakıyoruz tek mezar bu mezarlarda hep dağ başlarında ama kaybolmayacak tabii doğal özellikli noktalarda evliya olan kişilerin bakıyorum islamiyet tarihine hep etrafında talebeleri var, evliya hazretlerine bakıyorum hep imamlık yapmışlar...müslüman meftasy ne kadar çok ziyaretçi ile helalle?ir ise; manevi huzura varaca?y inancynda de?ilmiyiz... kaldı ki bu evliya yani (Allah'ın sevgili kulu) zaten dağın tepesinde dikenler altında kocaman taşların altında Cenab-ı Hak sevdiği kulunu bırakmaz diye düşünüyorum arkadaşlar..

Ayak İşaretleri:
Ayak işaretleri (insan Ayakları) parmaklı, parmaksız, tek parmak,  parmaklı veya 5 parmaklı, çarıklı ya da çıplak ayak ne anlama gelir anlatmaya çalışalım. Bu arada bu konuyu okuyan arkadaşlarımızın arazide ya da herhangi bir site de gördüğü ayak izlerini göz önüne aldığında neyin ne olduğunu daha kolay anlayacağını ümit ediyorum. Arkadaşlar imla hatası olabilir, düşük cümle yapısı olabilir. Burada yazdıklarım kitap bilgisi değil tamamen tecrübe ve tespitlerime dayalı şahsi fikirlerim olup, doğruluğu her zaman tartışılabilir.


          Ayak işaretleri : her şeyden önce yol verir ve yürümeyi tavsiye eder. Ayak işaretlerinin olduğu   yerde define aramak anlamsızdır. Ayak işaretleri topuk yapısı yapısını, uzaklığı verir.       

           Parmak yapısı, şayet 3 ya da 5 parmak var ise; mutlaka merdivenleri verir.Parmaksız ya da tek parmaklı ayak bizi yine hedefe götürür  ama öncelikli  aranacak noktanın merdiven olmadığını bilmemiz gerekir.
 a.a.- Topuk kısmı 2 cm. sert ve oyuk parmak kısmı (Ön bölümü) 5 mm. Olan 5 parmaklı  ayak işareti;  Arazinin tatlı rampa yukarı olduğunu ve ayağın istikameti yönünde (Bu yönde bir, iki istisnası hariç güney ya da güney batıdır) mutlaka kayadan kesme merdiveni olan bir mevkiye geleceğimizin işaretidir. Merdivenli alana geldiğimizde ise nihai işarette merdivendir. Merdiven genelde yapı yerlerinde olmakla beraber bazen da çok anlamsız yerlerde de olabiliyor bunun örnekleri de olmakla beraber istisna olduğunu unutmamak gerekir.

       5 parmaklı ayak olduğundan bulunan merdivende 3 basamağa bakılmalıdır. Bu basamakta mutlaka bir ayrıcalık fark bulunacaktır. Belki diğer basamaklara göre biraz daha kaba traşlanmış, çatlak, uçlarda kırıklık vb. para bu basamağın altynda olup, volcan çete parasıdır. Ve en az paralardan birisidir. Hatta yakın yerlerdeki farkly işarete bağlı büyük paranın müjdesi gibidir. Zaten merdivenler genelde ya değirmenlerde ya da kale yerlerinde bulunmaktadır.


a.b.-3 Parmaklı Ayak : Topuk kısmı derin ön kısım normal olan ayak: yine rampa araziye merdivenli alama götürür ne var ki; merdiven basamak sayısı 3 olup, ortadaki merdiven basamağında işlem vardır.a.c.- Tek parmaklı Ayak :  Topuk kısmı derin ayak işareti yine topuğun yaptığı (U) açısı istikametine yine (U) açısından alacağımız ölçüden de bulacağımız metre cinsinden veriye göre gidildiğinde arazide hafif uzunlamasına yığma bir alan aramalıyız. Yığma derken höyük, Tümülüs ya da küçük tepeler algılanmasın. Üzerinden traktörün rahatlıkla geçebileceği kabartılmış bir arazi diyelim tabii şekil parmak gibi uzunlamasına bi arazi olacaktır. Bu tür arazi bulunduğunda orta merkezinde mezar aramalıyız. Mezar Normal mezar olup 2. katlı olduğunu unutmamak gerekir.Üstte ceset altında kapak taşı ve altında mal.a.d.armaksız Ayak izi: - P Bunda sadece topuk kısmının verdiği açı ve ölçü iskametinde gidilir ve gidilen yerde nihai işaret aranmalıdır. Bu tür ayak bizi direk noktaya götürmez. a.e.- Mağara içinde Parmaklı Ayak izi ; Bir tarafı 4 cm. bir tarafı 2 cm. oyulmuş topuklu ve 5 parmaklı bir ayak izinin topuğunun mağara içinde aşağıya zemine açı yaptığını ve (U) olarak verilen açının istikametine yere bakıldığında bir altta da mağara (Oda) olabileceğini ve merdivenle inileceğini unutmamak gerekir. Tabii bu şekilde olan ayak izinde parmakların olduğu ön kısımda aşağıya yön ve istikamet verebilmesi için parmakların olduğu yerde en az 5-6 metre oyulmuş durumdadır. Arkadaşlar konuları birleştirirseniz Volçanın işaretlerini çözememek elde değil. Farkındaysanız hep aynı sistem de birini anladınız mı şifreyi çözdünüz mü tabiri caizse çorap söküğü gibi diğer işaretlerde çözülür.


a.g.- Çarıklı Ayak izi : Çarıklı ayak izi derin oymadır. Arka taraf daha da derin olabileceği gibi bazen uç kısmı ile de aynı derinlikte olabilmektedir. Çarıklı ayak izi arazide yine çarıklı ayak izinin şekli benzeri düz arazide hafif tümsek arazi de tek mezar vermektedir. şayet ayak izinin içinde herhangi bir yerinde nokta yoksa orta merkez de nokta varsa; nokta olan yer ölçülmeli bir köşe ya da orta merkez esas alınarak noktaya mesafe alınır ve yapılan hesaplamalar arazide tatbik edilir. şayet topuk kısmı daha derinse arazinin işaretten itiberen noktaya kadar katedilecek yolun biraz rampa olduğunu ve para noktasının işaret noktasından rakım itibari ile yüksekte olduğunu şifrelemektedir.

BAZI DEFİNE İŞARETLERİNİN ANLAMI
DEFİNE--DEFİNECİLİK-DEFİNE İŞARETLERİ-DEFİNE İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE HARİTALARI-HAZİNELER-DEDEKTÖR-DEFİNE ARAMA ÇUBUKLARI YAPIMI-GPR-ALTIN-GÜMÜŞ-ELMAS-TILSIM-GİZEMLER-GÖMÜ-SİKKE-CİN-EŞKİYA BELGELERİ-MEZAR TÜRLERİ-HÖYÜK-TÜMÜLÜS-KAYA MEZARI-MEDENİYETLER-EFSANELER-DESTANLAR-BÜYÜ VE BÜYÜCÜLÜK-KEHANET-ÜNLÜ EŞKİYALAR-ARKEOLOJİ-TARİHTE PARA-TAKILAR-DOĞAL TAŞLAR-DARPHANE-MÜZELER HAKKINDA BİLGİLER-DİNİMİZ İSLAM-DEFİNE HABERLERİ-TÜRK DÜNYASI-MİTOLOJİ-HEYKEL-ANTİK MISIR-ANTİKA NÜMİZMATİK-TÜRKİYEDE ARKEOLOJİ-ANTİK BÖLGELER-ANTİK KENTLER-TARİH VE TARİHİN YARARLANDIĞI BİLİMLER-HORASAN-ÖLÇÜ VE AĞIRLIK BİRİMLERİ-ÖLÇME ALETLERİ-TARİHİ TİCARET YOLLARI-EBCED HESABI-İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE ARAMA YOLLARI-GİZEMLİ DEFİNERİ BULMA-HORASAN ÇÖZME-KAYA MEZARLARI- MEZAR-ROMA SİKKE-BİZANS SİKKE-GREEK SİKKE-TARİHİ ANTİK SİKKE VE PARALAR-ARKEOLOJİ VE DEFİNECİLİK ÜZERİNE HER TÜRLÜ BİLGİ DEFİNE SIRLARINDA

Adam: Kaya
üzerinde elinde başak, şimşek v.s tutuyorsa, sakallıysa ve etek
giymişse Hitit Tanrısı tasviridir. Gömü işareti değildir. Tarihi
eserdir. Tahrip etmeyiniz. Geçmiş tarihte yol kenarlarına yapılmış ve
yolu ifade ettiği bilinmektedir. Kaya bloklarında yapılmış kabartma
adam sembolleri ise, kral veya lider mezarını (kaya mezarı) ifade
edebilir.Uygarlıklara ait olduğundan define işareti değildir.Durumu
müzeye bilgi vermelisiniz. Bunların haricinde ki adam işaretleri gömü
işaretleride girmektedir.Çizim veya kabartma olabilir. Çizimde çizgiler
yön verebilmekte,kabartmada ise farklılık gösteren tarafı yön
vermektedir.

Akrep: Akrep yuvası olabilecek bir taş aranır,
bu taşın altında gömü olabilir. Civarda yerin altında bir odacık ta
olabilir. Akrebin veya kuyruğunun baktığı yönler özellikle dikkate
alınmalıdır. Akrep, önemli eşkiya işaretlerindendir. Tehlike arz
etmektedir. İşçiliği çok zor olan gömü işaretidir.Kayalarda araştırma
yapmalısınız. Cihaz yardımı almanızı öneriyoruz.

Aslan: Antik dönemlerden kalma saray veya
benzeri seviyedeki harabelerin giriş ve yürüme bantlarında bazen açıkta
veya toprak altında bir aslan heykelinin bulunması sık yaşanan
olaylardandır. Şayet bunlardan bir tanesine rastlanırsa bilinmeli ki
burası sarayın giriş yoludur. (Aslanlı yol) aynı zamanda bu tür bir
heykel tek olmayacağı için aynı mekânda ve yolun sağlı sollu giriş
noktasında bundan iki tane olacaktır.

Ayrıca,Ortaçağa ait sembolizmin bir öğesidir. Bu da yine Hz İsa’ yı
simgeleyen motiflerden bir tanesidir. İsa peygamber sık sık resim ve
heykel sanatında soylu aslan, aslan gibi insan düşüncesiyle
betimlenirdi. Tanrının oğlu olarak nitelendirildiği için cesaret, güç
ve krallık anlayışlarına dayalı olarak Hz. İsa�nın bu motifle ifade
edilmesi yaygın bir oluşumdur.

Bunların haricinde, Aslan işaretleri mağara,mezar ve kayalar üstünde
işaret olarakda kullanılmıştır. Bunlar gömüyü simgelemektedir. Aslan
işareti olan her gömü, liderlik vasfı taşıyan insanların hazinesi
anlamına gelmektedir. Mağara önlerinde yapılmış bir işaret ise,
kapatılmış oda aramalısınız. Açık bir mağara yoksa, ağzı kapatılmış
doğal görünüm verilmiş mağaraya uygun yerler bakmalısınız. Ülkemizde
deniz kıyısına yapılmış aslan işaretleri bulunmaktadır. Bu işaretler,
deniz korsancılığı yapmış korsan liderlerini simgelemektedir. Suyun
içinden girişleri olduğu defalarca görülmüştür. İşçiliği zor fakat
hazinesi büyük olan güzel işaretlerden birisidir.

At veya Binilmiş At: Atın veya binicisinin
baktığı yönde ata binmeye yarayan bir taş, bu taşın yanında da gömü
olabilir.At başına çok dikkat edilmelidir.Atın başı toprağa bakıyorsa
gömü; başının,ayaklarının,kuyruğunun,kulaklarının farklı olanı
istikametinde çok yakında olabilmektedir. Fakat at veya üstündeki
binici önlerine düz istikamete bakıyorlarsa gömü; yakında
değil,baktıkları istikamettedir.Bu durumda istikametinde farklı bir
işaret aramalısınız.Ata binmiş insan figürün
elindeki eşya define için bir nişanedir dikkatlice
incelenmesi gerekir.

Ayak: Sağ ayak resmi ise ayak parmakları
istikametinde sağ taraf araştırılır. Sol ayak resmi ise ayak parmakları
istikametinde sol taraf araştırılır. Hem sağ hem sol ayak izi yan yana
ise ayak izlerinin istikametinde bakılır, ileride farklılık gösteren
yerler araştırılır. İddiaya göre tek ayak resmi varsa gömü yakında, iki
ayak izi varsa gömü uzaktadır.

Ayak İzi: Ayak izi istikametinde araştırma
yapılması gerekmektedir. Horasan sıva ile yapılmış ayak izlerinin önemi
daha büyüktür. Belli bir işçilik sarfedildiğinden gömününde büyük
olduğu anlamını çıkarabiliriz. Ayak izi istikametinde, doğaya aykırı
farklılıklar gözlenmelidir. (Ağaç,renkleri farklı taş,kaya
v.b..,çeşme,taş veya toprak yığma,orada olmaması gereken birşey).
Mağara taban,tavan veya duvarındaki oyulmuş veya çizilmiş ayak izinin
herhangi bir yere basıldığında mekanik olarak çalışan bir tuzağın
olduğunu ve çalıştıktan sonra durdurulamayacağını simgeler. Basılan yer
tuzakları bir tane olabileceği gibi bir kaç tane değişik tuzakta
olabilir.

Ayı: Gömü sembolü olabilir, bir ayağı eksik
“topal ayı” olursa orada define olduğunu iddia eden defineciler ve
siteleri çoktur. Biz site olarak bir insanın değerli
eşyalarını,paralarını nereye gömebilir,saklayabilir mantığından yola
çıkarak araştırmalar yaptık. Ayı işaretinin bulunduğu bölgelerde,
muhakkak önü gizlenmiş şekilde bulunan in veya mağaralarla karşılaştık.
Ayrıca bir bulgumuzda, ayı işaretinin baktığı yönde dere kenarında
balık işareti ile karşılabilinir. Şelale arkasında oluşan ve dışarıdan
görülmesi zor olan mağara oluşumlarınada çok dikkat edilmelidir.

Balık: Akarsu, göl,göletlerdeki kayalara
çizilmiş çok çeşitli balık resmi ve figürleri yakın bölgede bir
hazinenin olduğunu ifade eder. Balık genel olarak hazine olarak
nitelendirilir. Balık ile ifade edilen hazinenin yerini bulmak hem
kolay hem de çok zordur. Balığın
büyüklüğü-küçüklüğü,eğimi,yönü,pozisyonu,tek-çift olup olmadığı,yanında
başka sembollerin olup olmadığı gibi konular uzmanlık isteyen
işlerdir.Civarda bir mağara veya mahzen vardır, burada saklanmış para
olabilir. Balık aynı zamanda bir Hıristiyanlık sembolüdür (Hz. İsa’nın
sembolü), balıkla beraber haç işareti varsa, insan tasviri varsa
yakında kilise veya ayin yeri vardır. Böyle ise burada define olmaz.
Tahrip etmeyiniz. Şelale yakınlarına yapılmış balık işaretlerinde ise,
şelalenin döküldüğü yerde araştımalarınızı sürdürmelisiniz. Kaya
farklılıklarına muhakka dikkat etmelisiniz.

Balina veya Balina yavrusu: Define işareti
olarak kullanıdığı az rastlanan işaretlerden birisidir. Tek başına
yapılmış baline işareti gömüyü simgelemektedir. Bu işarette dikkat
edilecek püf nokta, balinanın kuyruğunun yukarıya kıvrımlı olup
olmadığıdır. Kuyruğunun kıvrımı yön vermekte olup yakınında horasan
sıva ile doğal görünüm verilmiş yerleri kontrol etmenizi ısrarla
önermekteyiz. Balina işareti farklı figürlerle beraber yapılmış ise
antik yunan mitolojisine göre Poseidon (Okyanusların Tanrısı, Deniz Tanrılarının Tanrısı) anlamını taşımaktadır. Aynı şekilde yavrusu ise,Naiads,Naiades
(Tatlı su perileri (göller, nehirler, kaynaklar ve çeşmeler) anlamını
taşır. Uygarlık sembolü olup, defineyi değil hazineyi simgelemektedir.
Sit alanı içine alınacak bölgeleri kapsar. Buradan uzak durunuz ve
mümkünse müzeye bilgi vermenizi öneriyoruz.

Balta: Eşkiya ve ermenilerinde kullandığı az
rastlanır işaretlerdendir. Balta işaretinde dikkat edilmesi gereken
baltanın ucunun arka tarafının yapılıp yapılmadığıdır. Eğer arka uç
yapılmış ise iki uç karşılaştırılmalı ve farklı olan yönde eski tarihi
ağaçlara dikkat edilmesini öneriyoruz. Tamalayıcı işaret büyük
olasılıkla ağaç olacaktır. Ağaçların olmadığı yerde matematik hesabıda
kullanabiliriz. Baltanın boyu ölçülerek yön veren istikamette metreye
çevrilerek, sayının katlarını kullanarak arazinin konumu dikkatlice
incelenmelidir. Bunun haricinde balta işaretleri insan veya farklı
figürlerle birlikte kullanılmış ise, yine yunan mitolojisine göre (Centaur'ları) bedenlerinin üst kısmı insan, alt bölümü at şeklinde olan yaratıkları ifade edebilmektedir.
Sit alanı içine girecek uygarlıklara ait bölge olabilir. Bölgeyi müzeye
bildirmeniz defineci olarak doğru bir davranış olacaktır.

Baston: Kabartma olarak yapılmış baston
işaretleri, bulunduğu bölgenin haritası gibidir. Eski bir yolun
güzergahını vermiş olabilir. Bu istikamette baston kıvrımında doğaya
aykırı farklılıkları iyi derecede gözlemlemeliyiz. Ayrıca baston
işareti, mağaranın veya tünelin şeklinide vermiş olabilir. Bu durumda
ise yakınında mağara olma olasılığı olan kayalıklarda kapatılmış
alanları,önleri tıkanmış alanları kontrol etmeliyiz. Doğal görünen
kayalarada özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz.

Binek taşı: Binek taşının genel anlamı, taşa
otur karşına bak ve ikinci işareti aramalısın olarak bilinmektedir.
Yaptığımız araştırmalara göre, binek taşı zirve bir noktada yapılmış
ise, işaretin yapılmış olduğu zirve tepeden daha yüksek zirve tepede
araştırma sürdürülmelidir. Bilinen eşkiya işaretlerindendir. Eğer binek
taşı işareti, engebeli bir arazide yapılmış ise, kesinlikle cihaz
yardımı almalısınız. Doğal görünen etraftaki kayaların altında gömü
saklanmış olabilir. İşaretin etrafıda kontrol edilmeli ve binek taşı
işaretinin yakınlarında düz bir taş varsa gömü bu taşın altındada
olabilir.

Boğa ve Koç: Birçok uygarlığın güç sembolü
olarak kullanıdığı figürlerin başında gelir. Sanatsal olarak oldukça
büyük ölçülerde yapılmış bu süslemelerin bulunduğu yerde tarihin izleri
olan uygarlıkların yaşantı yeri olduğunu anlarız. Bunların dışında,
küçük ebatta yapılmış koç,boğa veya boynuzlarının işlendiği işaretler
kesinlikle gömüyü ifade etmektedir. Aslan ve kartal işaretlerinde
olduğu gibi güç,kuvvet anlamındadır. Bu anlamdan yine liderlik vasfı
taşıyan üst düzey bir insanın gömüsü olduğunu çıkarabiliriz. Boynuz
işaretinde, işaretin tam karşısında ki kayalık bölge çok iyi derecede
araştırmalı. Koç veya boğa işaretinin tam yapıldığı yerlerde ise,
civarda yürüme mesafesinde önü doğal kayalarla kapatılmış olabilecek
delik,mağara gibi yerlere çok dikkat edilmelidir.

Çarık veya Ayakkabı: Ayak uçunun baktığı yönde
10 metre kare kadar bir alan içinde ikinci bir işaret daha bulun. eğer
yoksa çarığın bulunduğu kayanın altına doğru araştırmanızı
sürdürmelisiniz. Çarık işareti tepelik bir alanda ise, baktığı yöndeki
zirve noktalarda yığma olup olmadığına bakmalısınız. Çarık veya
ayakkabı işaretinin yapıldığı yerin çok yakınlarında, toprak seviyesi
altında kapatılmış mağaralarda olduğu belirlenmiştir.

Çarpı ( X ): Tüm sitelerde çarpı işareti son
nokta olarak açıklansada biz site olarak şiddetle buna karşı
çıkmatayız. Sebebi ise, çarpı işaretleri üzerinde yapmış olduğumuz çok
ayrıntılı çalışmalardır. Yön verici ve hedef şaşırtan yanıltıcı işaret
kanısına vardık. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise, çarpı
işaretine yönlendirmiş bir önceki işaretin çarpıya zıt tarafında
araştırma sürdürülmelidir. Bunun haricinde ise, çarpı işaretinde
farklılık gösteren uçları istikametlerinde ve ters istikametlerinde
araştırma yapılırken, mağara olabilecek kayalara dikkat edilmesinide
önermekteyiz.

Çekiç veya Kazma: Taş oymacılığı ile
uğraşanların el aletlerini simgeler. Bu anlamdan yakınlarında maden
ocağı olduğu anlamıda çıkarabiliriz. Yaptığımız araştırmalarda çekiç
işaretinin yapıldığı bölgelerde çok yakınlarında kapatılmış maden
ocakları bulunmuştur. Diğer bir anlamı ise, çekiç ucunun yönünde
sapının uzunluğunun metre ölçümü istikametinde doğaya aykırı değişimler
ve farklılıklar gözlenmelidir. Kırmak anlamıda geldiği için, işçiliği
oldukça zor olan gömü işaretlerinden birisidir.Kapatılmış mahsen,oda
olabilir,tünel anlamınıda ifade ettiği bilinmektedir.

Çıplak Kadın: Uygarlıklara ait önemli şahsiyet
mezarlarını ifade edebilmektedir.Resim ve figürler arasında veya tek
başına çıplak kadın resmi ve bir yılanın kadının belinden başlayıp omuz
başına çıkması veya hareket edip omuz başında başının olması bu bölgede
çok önemli bir kral veya kraliçe mezarları olduğunu simgeler. Bu
figürler diğer figürlerle tamamlanıp mezarın yönünü veya yerini işaret
eder.Bu tip semboller, genellikle kabartma ve bölgeye hakim kayalık
noktalarda olmaktadır. Bunların haricinde yapılan kadın işaretleri
uygarlıkları simgelemez,define işaretidir. Mantıklı düşünerek işarette
yön veren farklılıklara göz atmalıyız. İkinci işareti göstermektedir.

Çiçek (Gül-Papatya...v.b): Çiçek işaretlerinin
bulunduğu bölgede eski mezarlık alanı aramalısınız. Mezarlık alanda
farklı olan bir mezar olmalı. Bu mezar üstündede çiçeği anımsatan
işaretler olabilir. Bulduğunuz takdirde doğru hedef üstünde olduğunuzu
göreceksiniz. Bilinen gömü işaretlerindendir.Ülkemizde genellikle
ermenilerin bıraktığı işaretlerdendir. Çiçek işaretinde yapraklarından
birisi eksik yapılmış ise, eksik yaprağının istikametinde araştırmaya
devam etmeli, eksik yaprağın yapıldığı kaya altında veya civarında
araştırmanızı sürdürmelisiniz.

Değirmen taşı: Taşın altı araştırılır,değirmen
taşının ortasında ki deliğin uzunluğu ölçülür. Çıkan santim metre
olarak hesaplanmış olabilir. Kazıya değirmen taşının bulunduğu yerden
başlanmalıdır.Toprağın durumu size yön verecektir. Gömüyü simgeleyen
değirmen taşları, toprak altında olup son nokta işarettir. Değirmen
taşının olduğu yeri gösteren tamamlayıcı işareti çözmek bunun için çok
önemlidir. Toprak üstünde olan değirmen taşları gömüyü ifade
etmemektedir.

Delik oyulmuş taş: Oyulan delikten bakılır ve
ileride farklılık gösteren yerler aranır. Her iki taraftanda bakmak
mümkünse, bakılmalıdır. Yakın civarında taş veya toprak yığma olma
olasılığı kuvvetli. Bu durumlarla karşılaşılmadığı takdirde, deliğin
gösterdiği istikamette ki kayalık bölgelerde araştırmanıza devam
etmenizi öneriyoruz. Ayrıca deliğin bulunduğu kayayıda çok iyi
incelemek gerekir. Zira farklı işaretler olabilir.

Deve: Yürüyen deve gömünün daha ilerde, duran
deve gömünün hemen orada olduğu şeklinde bir yorumla açıklanmaktadır.
Devenin üzerinde yük varsa yakında gömü olduğu ısrarla iddia
edilmektedir.Deve belli bir hazine veya değerli eşyaları simgeler. Çok
iyi incelenmeli diğer figürlerle bir çözümlenmelidir. Develer para
anlamı taşıdığı gibi deve ile taşınabilecek eşyaları da simgeler.

Dirgen: Dirgen bir tarım aletidir.Harman gibi
düz bir alan yerde araştırma yapmalısınız. Düz bir kaya varsa tam o
noktaya yönelmeli ayrıca diğer farklılıklarıda gözden kaçırmamalısınız.
Unutmayalım gömüler neredeyse hepsi kayalar hedef alınarak
saklanmıştır.Önce kaya ve kaya altlarını kontrol ediniz. Eğer böyle bir
kaya yoksa o zaman toprak üstünde ya çukur bir yer yada tümsek gibi bir
yer arayınız.Tümsek ufak çakıl yığını olacaktır.Dirgen derecesi kral
gibi olmayan bir idarecinin gömüsü yada mezarıdır.Sap kısmını ölç 1 cm
bir adımdır veya metredir. Sapın baktığı yöne doğru araştırma yapılmalı
ve bu alan içinde farklılıklar yok ise cihaz yardımı alınmalıdır.
Önemli bir husus ise, dirgen işaretinin yunanlılar zamanında 5 veya 50
anlamınıda içerdiği araştırmalarımız sonucu bulunmuştur.Bu bilgide
definecilik için önem teşkil edebilir.

Doğan veya Şahin: Doğan yada şahin yırtıcıdır,
görme kabiliyeti gelişmiştir.Avını çok uzakta olsa bile
görebilir,yakalar ve ayakları arasına alır öyle yer. Büyük ihtimalle
eşkiya yada savaş gömüleridir.Gömüsü genelde kapalı mekanlar içinde
olduğu bilinmektedir. Gömüsü çok yakında veya uzakta olabilir. Fakat
işaretin bulunduğu yerin görüş noktasında olmalıdır. Başı veya
pençeleri yön verebilir.Kesin gömü işaretidir.

Domuz veya yavruları : Definecilikte en çok
önem verilen işaretlerden biri domuz ve yavrularıdır. Her definecinin
merak ettiği,fakat çok az definecinin gördüğü nadir işaretlerden olup,
ayrıca dinsel inanç gereği için bir sembol olarakta kullanılmıştır.
Domuz doğurganlığı ile bilinmektedir. Bereketi de simgeler. Beyaz
domuzun gümüşü simgelediği söylenegelen rivayetlerdendir.

1-Domuzun yavruları resmedilmişse ve yavrular ana domuzun etrafında
dağınık olarak duruyor iseler büyük domuzun baktığı yönde domuzların
toplam sayısı ve katları kullanılarak araştırma yapılmalıdır. Define
genellikle mirastır. Ya aile reisinin yada bir yöneticinin altınlarıdır.

2-Domuz önde yavrular peş peşe sıralı ise tümünün baktığı yöne doğru araştırma yoğunlaşmalı.

3-Yavrulardan bir tanesi diğerlerinden farklı olarak arkaya bakıyorsa
gömü sürünün gittiği istikametin tersi istikametinde her yavru için bir
veya on adım mesafede olup, genelde kayanın altına denk düşmektedir.
Mesela dört yavru varsa gömü ya dört adım ileride yada kırk adım
ileride olup, derin mesafededir. Bazen bu figür geriye doğru 30 metre
mesafede kayanın altında şeklinde de ifade edilmektedir.

4-Roma iktidarı döneminde ölümsüzlük ile bütünleştirilmiş olup, kanatlı olarak görülebilmektedir.

5-Domuz gömüsü zor ve derindedir. Bir bakıma tavuk ve civcivler konusu
ile benzerlik gösterir. Bu tür işaretleri bulduğumuzda kesinlikle
tahrip etmemeliyiz.

Ejderha: Gömü işareti olarak sıkça
kullanılmamıştır. Tarihte ki uygarlıkların tanrı olarak taptığı bir
sembol olarakda kullanılmıştır. Bazı uygarlıklarda ejderhayı
duvar,mağara süslemelerinde kullanmışlardır. Gömü işareti olarak
kullanılan ejderha işaretleri genellikle çizim değil kabartma olarak
yapılmıştır. Kuvvetli ve tehlikeli bir hayvan olduğu için, gömüsü
büyüktür, işçiliği çok zordur ve tehlikeler içermektedir.
Araştırmalarımızda ejderha işaretinin bulunduğu alanlarda, ağzı
kapatılmış mağaralar ve mağaraların dar tünelleri tespit edilmiştir.
Ejderha işaretleri birkaç tünelide ifade edebilir.

El: El parmaklarının yönü araştırılır.
Özellikle dikkat edeceğimiz nokta ise, parmakların farklı yöne bakan
parmağı istikametinde araştırmamızı sürdürmektir. Tek başına işaret
değildir, farklı parmağın yön verdiği istikamette tamamlayıcı
işaretleri bulacaksınız.Elin yanındaki işaretler size yön ve derinliği
gösterme olasılığı bulunmaktadır. Yunanlılar yemin olarak el işaretini
kabartma olarak kullanmışlardır. Bu açıklamadan, yeminli gömü
anlamınıda çıkarabiliriz veya toplu olarak saklanmış gömü.

Eyer: Eyere bin karşına bak dikkatini çeken
yüksek bir kaya olacak bu kayanın tepesine çık balyoz ve murçla kapağı
kaldır güzel bir define seni bekliyor.Bu açıklama tüm define
sitelerinde olan genel bir anlam teşkil etmektedir. Biz eyer
işaretlerinde mantıkla hareket ederek sonuca ulaşmanın yollarını
aradık. Eyer işaretinin çevresinde ki kayalıklarda baca şekli verilmiş
oyma deliklerin olup olmadığını kontrol ediniz. Zira bir bölgede eyer
işaretinin 20 metre yakınında böyle bir yer tespit edilmiştir. İşaretin
bulunduğu yer ormanlık bir alan ise görünen kayalık zirve noktaya
gidilerek tamamlayıcı işareti aramalısınız.

Gazlı Mağara: Yer altında ulaşılması güç olan
mağaralara girildiğinde ilk dikkat edilmesi gereken mağaranın zehirli
gazla dolu olup olmadığıdır. Mağara tavanında yarasa yuvaları varsa
veya mağarada canlı hayvan yaşadığına dair izler varsa mağarada gaz
olayı yoktur. Genelde zehirlenmeler çok yavaş gerçekleşir. Canlı hayvan
yaşamamışsa mutlaka gaz maskesi ile girilmelidir. Genelde defineciler
bu gazla yavaş yavaş zehirlendiği için hiçbir şey anlamadan ölürler.
Gaz olasılığı yüksek mağaraları havalandırarak ve gaz maskesi ile
girilmelidir.

Geyik: Bu tip işaretlerden geyik, genellikle
zirve dağ veya tepelerin başlangıç noktasına yapılmıştır. Yapıldığı
kayanın bulunduğu zirveye çıkış istikametinde heryer çok iyi
gözlenmelidir. Geyiğin başı,boynuzları veya ayakları yön
verebilmektedir.

Göz: Bu işaret ülkemiz arazi şartlarında
kabartma ve oyma olarak yapıldığı görülmüştür. Bilinen anlamı gözün
baktığı istikamette farklılıklar tespit edilip araştırma devam
ettirilmelidir. Biz yine mantıkla yola çıkarak, göz işaretlerinin
gömüyü gösteren son nokta olduğunu düşünmekteyiz. Göz üzerindeki kirpik
çizgi sayısı metre veya adım ölçüsü verebilmektedir. İşaretin farklılık
gösteren istikametinde bu ölçüler ve katları hesaplanılarak gömü
aranmalıdır. Büyük olasılıkla oyulmuş bir kayanın içinde konulan
mal,küp içine konulan mal anlamını teşkil etmektedir.

Güneş: Tek başına olmayabilir, fakat güneş
işaretinin bulunduğu her işaret çok önemlidir. Liderlik vasfı taşıyan
insanları simgeler. (Kral,komutan ..gibi).İşaretin bulunduğu bölgede
güneşin doğuş istikametinde ışıklarının ilk vuracağı zirve pepede
araştırma yapmanızı önermekteyiz. Diğer önerimiz ise, işaretin yapılış
aşamasında beraberinde yapılmış murç izlerinin ve kıvrım çizgilerinin
olup olmadığına bakınız. Bu tür durumlar yön
verebilmektedir.Beraberinde hilal işaretide kullanılmışsa büyük bir
olasılıkla kral mezarıdır. Uygarlıklara aittir. Bölgenin bağlı
bulunduğu müzeye durumu bildirerek, defineci olarak doğru hareket etmiş
olacağız.

Güvercin: Güvercin anlamı farklılıklar
göstermektedir. Tek başına ve kanatlarını açmış güvercin gömünün çok
yakın mesafede olduğunu ifade etmektedir. İşaretin çevresinde ki doğaya
aykırı farklılıklar gözlenmelidir. Birbirlerine bakan iki güvercinin
anlamı ise, bulundukları yerde gömünün olduğunu ifade etmektedir. Uçan
bir güvercin ise, farklı bir işarete yön vermekte olup, gömünün uçtuğu
istikamette olduğunu ifade eder.

Haç (İstavroz): Haç (istavroz) lar
uygarlıkların mezarlarını,mezarlık alanlarını ifade ettiği gibi, bu
uygarlıklara ait ibadet yerlerinide ifade edebilir. Yabancı
medeniyetlere ait haç ve istavrozlar çok farklı şekillerde yapılmıştır.
Mezarı ifade ettiği için gömü anlamına gelmez. Fakat eşkiya,ermeni ve
yahudilerin haç işaretleri ise kesinlikle gömüyü ifade etmektedir.
İşaretin kısa veya uzun kolları istikametinde,bulunduğu yerde araştırma
yapılması şarttır.

Halka ve Halkalar: Tek halka, gömünün düz
arazide toprak altına saklanıldığını ifade edebilir. İşarete göre
düzlük alanda araştırma yapmalısınız. Birbirine geçmiş halkalar ise,
tehlike anlamını taşıyabilir ve 1 km alana kadar olan yığmalarıda ifade
edebilmektedir. Toprak altında halka sayısınca oda veya mahsen
olabilir. Birbirine geçmiş halkalar,odalardan birbirlerine geçiş
olduğunu anlamınıda ifade edebilir.Duvarlarda veya herhangi bir taş
üstüne çizilen halka işaretleri veya halkanın kendisi burada birden
fazla ve çok büyük tuzakların olduğunu anlatır. Halka figürleri tekte
çizilmiş olabilir bir kaç figürün arasında da olabilir. Tuzakların biri
aşılırken veya bertaraf edilirken diğer tuzakların çalışabileceğini
unutmamak gerekir. Halkanın anlam ve çeşitlerini o yerin önemi ile
eşleştirebilirsiniz.

Hamile Kadın: Bu işaret, defineciler
tarafından çok aranan ve çok sevilen bir işarettir. Fakat
söylentilerdeki gibi malı karnında değildir.İşareti yapan kişinin bu
kadar aptal olduğunu düşünüyormusunuz? Bir bebeğin doğuşundan ölümüne
rahat yetecek kadar gömüsü olduğunu anlamını çıkarabiliriz. Hamile
kadının eli karnında ise, gömüsü işaretin düz karşısında aranmalıdır.
Elinin karnında olması gömünün taş blokla kapatılmış olduğunu ifade
etmektedir. Hamile kadının eli veya yüzü farklı bir noktaya bakıyorsa,
istikametinde araştırma yapılmalı, çevre çok iyi gözlemek gerekir.

Hilal, yıldız: Bu resimlerin içinde “+”
işareti varsa resmin yanında gömü olabilir. Tek başına hilal işareti
mezar anlamındadır.Ağzının açık kısmı yönünde araştırma yapmalısınız.
Tek başına yıldız işareti fazlaca kullanılmamasına rağmen, açık
anlamını taşımaktadır. İşaretin bulunduğu arazide yakınındaki düzlük
arazide araştırma yapmalısınız. Ay ve yıldız birlikte işaret olarak
yapılmışsa, ermenilerin kullanmış olma olasılığı bulunmaktadır.
Ülkemizde ki bazı köprü ve kemer ayaklarına yaptıkları görülmüş ve
yakınlarından gömülerin çıktığıda bilinmektedir.

İbrik: Su veya gölet kenarlarındaki taşlara
çizilmiş İbrik figürü su kenarında ve genelde çizilen taş çevresinde
para olduğunu ifade eder. Ama bu para büyük değildir. Eski ermeni
evleri cephelerinde, çeşme kenarlarında yapıldıklarıda görülmüştür.
İbriğin genellikle ucu yön vermiştir. Gömü hemen yakınındadır.

Kadın: Kadının baktığı istikamet incelenir.
Dikkat edilecek nokta ise, kadının kolu veya parmaklarının farklılık
gösteren yerleridir. Farklılık gösteren istikamette araştırma
yapılarak, doğaya aykırı durumlar çok iyi derece gözlenmeli. Bayan
takılarından oluşan gömü olma ihtimali çok yüksek.

Karaca: İşaretlerin yapılış esnasında yapan
insan, mantık yolunu kullanmıştır. Karaca işareti ise, genellikle
geyiklerin zıttında dere veya ırmak kenarlarında yapıldıkları
görülmüştür. Karaca ayak izleri yön verici işarettir. Karaca tek başına
ise, baktığı istikamette gömü çok yakındır. Farklı renkte ki
kayalar,düz kaya bloklarına,dere içlerindeki farklı kayalara bakılmalı
ve çevre çok iyi gözlenmelidir. Gömüsü çok basit yerde olup,işçiliği
çok kısa sürmektedir.

Kapalı Mağara: Taş veya üzerine çizilmiş büyük
yarım ‘O’ harfi şeklinde veya biraz daha oval çizgi çok yakın bölgede
bir mağara olduğunu işaret eder. Ancak bu mağaranın figürlerin
çizildiği dönemde hiçbir giriş ve çıkışın olmadığını ifade eder. Bu tür
mağaralara ilk giriş mutlaka tuzaklıdır, gazlıdır ve çok tehlikelidir.

Kaplumbağa(Tosba): Kaplumbağanın baktığı
istikamette ki renk olarak farklı, şekil olarak farklı taşların altı
araştırılmalı. Kaplumbağanın sırtı yapılmış ise dikkat edilmeli. Bir
ayrıntıda kaplumbağanın istikamet verecek başı,bacağı,kuyruğu gibi
unsurlarının yönünde bulunan yuvarlağımsı veya işlemeli taşların içinin
kontrol edilmesini ilave etmekteyiz. Gömüsü çok yakınlardadır.

Kare veya Dikdörtgen Oyma: Kare oyma tek veya
çoklu olabilir.Kare veya dikdörtgen oyma işaretinin bulunduğu kaya
üzerinde ki murç izleri olup olmadığına önemle dikkat etmenizi
öneriyoruz.Bırakılan murç izleri yön verebilmektedir ve murç sayısıda
mesafe verebilmektedir. Her biri kapalı daha önceden toprak veya kaya
arkasına kapatılmış odacık,oda,odalar (mahseni) ifade etmektedir. Kare
oymanın bulunduğu yerde kayalık bölge varsa, araştırmanızı boşluk
alacak şekilde yapmalısınız. Bulunduğunuz bölgede topraklık alanda ise,
toprak üzerindeki çökmelere,tümseklere ve yığmalara çok dikkat
etmelisiniz.

Kartal: Kartalın baktığı istikamette veya
kuyruğunun gösterdiği istikamette araştırma yapılır. Kartal işaretide,
liderlik vasfı taşıyan çok önemli işaretlerin başında gelir. Tek başına
kartal için, baktığı yönde veya hemen karşısındaki tepenin zirve
noktasında araştırma yapmalısınız. Birbirine bakan iki kartal ise,
karı-koca yani iki önemli çift şahsiyetin gömüsü olduğunu ifade eder.
Düz kaya bloklarını çok iyi gözlemlemelisiniz. İki kartalın ortak
noktrasında bulunan dağın zirvesindede araştırma yapılmalıdır. Uçmaya
hazırlanan kartal veya kanatlarını açmış kartal ise, hemen kendi
yönünde ki en yakın zirve noktada araştırma yapılmalıdır. Yönlerinde
tamamlayıcı işaretleri mutlaka bulacaksınız.Çift başlı kartal Selçuklu
İmparatorluğu simgesidir, define işareti değildir.Kartalın kafası
üzerinde istavroz varsa Bizans gömüsüne işaret eder.Kanatları kapalı
ise tünemiş şekilde ise gömüsü kapalı bir mağara içinde olma olasılığı
var.Çevredeki kayalar itina ile araştırılmalı değişik yapıdaki
kayalarda araştırma yapılmalı.

Kasatura: Bu işarette matara işareti gibi
belirgin gömü işaretlerinden birisidir. Tek başına kasatura işareti,
hatırlatıcı bir işaret olmasının yanısıra, yön verici bir işarettir.
Sapı veya ucu istikametinde eski veya tarihi ağaçların bulunduğu nokta
çevrelerinde araştırma yapmanızı öneriyoruz. Kasatura ve matara
birlikte işaret olarak kullanılmış olabilmektedir.

Kaz veya Ördek: İşaretler için yaptığımız
ayrıntılı araştırma sonucunda, kaz veya ördek işaretinde figürlerin
gagası istikametinde araştırmanın sürdürülmesi gerekmektedir. İkinci
bir ayrıntı ise figürün kuyruğunun normal şartlarda geriye bakması
lazımken, yere baktığını farkettik. Bu durumda işaretin gagası ve
kuruğuna dikkat edilerek her iki yönde çalışma yapılmasını önermekteyiz.

Kılıç: Kılıç’ın boyu kısaysa yakın mesafeler,
uzunsa uzak mesafeler araştırılır. Aynı zamanda yön verici işarettir.
Gömüsü oldukça güzel olan eşkiya işaretlerinden. Kılıcın sivri ucundaki
kıvrım ve kılıcın sapı yön verebilmektedir.Definecinin çok iyi
gözlemlemesi şart.

Koltuk taşı: Definecilerin genellikle
birbirinden ayırt edemediği önemi büyük gömü işaretlerinden birisidir.
Ayırt edilemeyen işaretler koltuk taşı ile oturak taşıdır. Dikkat
edilmesi gereken nokta ise, koltuk taşında kollarınızı koyabileceğiniz
destekler, başınızı yaslayacağınız destek ve ayaklarınızı rahatlıkla
koyabileceğiniz destek yerlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Oturak
taşında bu özellikler olmamaktadır. Koltuk taşı işaretinde yapılması
gereken, önünde basamakları varsa kontrol edilmelidir.Kollarınızı
koyacağınız destek yerlerinde oyma delikler varsa tam karşısında yığma
olma olasılığı çok kuvvetli. Eğer koltuk işareti bir mağara içinde ise
ve koltuk işareti çevresinde kare oymalar mevcut ise, bir liderin
hazinesi mağaranın kayaları altında saklanmış odalarındadır. Duvarlar
çok iyi kontrol edilmeli, yürüdüğünüz zemini kontrol etmek asla
unutulmamalıdır.

Küp veya Kürze: Su içinde veya civarında
hazinenin varlığını işaret eder. Burada dikkat edilmesi gereken bu
işaretlerin göl,ırmak veya gölet kenarındaki figürün anlamıdır. Susuz
alandakilerle karıştırılmamalıdır. Gömüsü bulunduğu yere çok yakındır.
Susuz alandakilerin gömüsüde çok yakınlarındadır. İkinci hedef nokta
olarak, eski ağaçlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Makas: Az rastlanır kesinlikle netleşmiş gömü
işaretlerinden birisidir. Kesişen yol,dere anlamına gelebilmektedir.
Makas işaretiyle birlikte yapılmış murç işaretleri önem teşkil
edebilir. Kesişen noktalarda murç deliği istikametinde doğaya aykırı
farklılıklar gömünün olduğu yeri gösterebilir. Ayrıca makas işaretinde
önemli bir noktada, makasın tutulacak yerlerinin birbirinden olan
farklılığıdır. Bu farklılıklar kesişme noktasında definenin yerini
belirlemektedir.

Matara: Bilinen definecilik işaretlerinden
olmasının yanısıra, ayrıca eşkiya ve ermenilerin gömüsünü saklamak için
kullanıdığı en belirgin bir işarettir. Matara işareti son nokta işaret
olmasada,gömünün bulunduğu yere çok yakın işarettir.Matara işaretinin
yakınında bulunan eski ve tarihi ağaçların çevresinde araştırmanızı
sürdürmenizi öneriyoruz.Kasatura ve matara birlikte işaret olarak
kullanılmış olabilmektedir.

Merdiven (Basamak): Ülkemiz arazi koşullarında
oldukça sık görülen define işaretlerinden. Yanlız define işaretlerinin
yanısıra, uygarlıklardan geriye kalan izlerdede merdivenler
bulunmaktadır. Bu tür merdivenler gömüyü ifade etmez. Gömüyü ifade eden
basamak veya merdivenlerde dikkat edilmesi gereken nokta; zirve bölgede
ise yakınlarında oturak taşı olup olmadığının kontrol edilmesi
gerekmektedir. Çoğu zaman tek başına yapılmamıştır. Tek başına yapılmış
merdiven basamaklarında ince veya küçük olanında araştırma yapılması
şarttır. Kral veya kaya mezarları girişlerinin hemen ön tarafınada
yapılmaktadır.

Melek: Kilise sembolüdür, gömü ifade etmez.
Bir diğer anlamıda; yunan mitolojisinde aşk,cinsellik anlamına gelir.
Eros (Eski Yunan mitolojisinde aşk tanrısı) ifade edebilir. Bu sembolü
en çok kullanan medeniyet yunanlılardır. Medeniyetleri simgelediğinden,
bulunduğu bölge tarihi önem taşıyabilir,en yakın müzeye durumu
bildirmeniz defineci kimliği açısından çok doğru bir davranış biçimi
olacaktır.

Murç Delikleri (Murçlu Kaya): Bu tür
düzenekler çoğunlukla Frig,Roma Bizans medeniyetlerine aittir ve sayma
sistemi olarak gömünün,mezarın yeri bulunabilmektedir. Murçlar arasında
kanal oyma bağlantılarıda yapılmış olabilir.Burada yapmamız gereken,
yakınında ki arazide farklı olan mezarlıkları andıran taşlara dikket
edilmelidir.Bu medeniyetler haricinde;yunanlılar,ermeniler ve
eşkiyalarda murç sistemini kullanmışlardır.Her murç deliğinin bir adım
veya metre mantığını kullanarak durumlarına göre ilgili yönlerde
hareket edilerek sonuca ulaşılmaya çalışılmalıdır. Cihaz desteği en çok
ihtiyaç duyulan işaretlerdendir.

Nal: Yakınlarında gömü olduğu ifade ediyor.
Genellikle açık olarak bırakılan bir işaret değildir. Açık olarak
yapılan nal işaretlerinde, hemen yakınlarında toprak bölgelerde
araştırma yapmalısınız. Toprak altından çıkan veya mağara gibi kuytu
yerlerden çıkan ************l nal işaretleri ise, nal sayısının adeti
metre ölçümü verebilmektedir veya üstündeki çivi deliği sayısıda ölçüm
verebilmektedir.

Ok : Uzun veya kısa yapılmış olabilir. Kısa ok
işareti,gömünün kısa mesafede olduğunu ifade eder. Uzun ok işareti
ise,gömünün uzakta olduğunu ifade eder.Yön verici işaret olup,
tamamlayıcı son işareti göstermektedir. Ok işaretleri bazen yanıltmak
amacıylada kullanılmıştır. Ok istikameti yerine aksi istikametini
araştırmayı lütfen esgeçmeyelim.

Oturak taşı: Oturak taşı işaretinin koltuk
taşından farkı ise, sadece oturak gibi durması, kollarınızı ve başınızı
dayacağınız destek yerlerinin olmamasıdır. Mezar işareti olarak
kullanılmıştır. İşaretinin ön ve arkasında bulunan düzlük alanlar cihaz
yardımı ile kontrol edilmelidir. Mezarı bulunan şahsın zenginlik durumu
ile ilgili bir durumdur. Boş çıkma olasılığı bulunmaktadır. Oturak
taşları etraflarında veya karşısındada toprak,taş yığma olabilir.

Sıralı Yuvarlak Oymalar: Sıralı yuvarlak
oymalar, bölgede önemli bir mezarın olduğunu ifade etmektedir. Bu
oymalarda dikkat edilmesi gereken nokta, oymların sayısı ile farklı
büyüklükte yapılmış olanıdır. Farklı olan hangi istikamette ise, o
yönde oyma sayısının katlarını kullanarak araştırma yapılmasını,doğaya
aykırı çukur,tümsek,yığmalar gibi olasılıkları göz önünde bulundurmanız
gerekir.

Sıralı Dikdörtgen-Kare Oymalar: Bu tip
oymalar, tek bir mezarı veya sayısınca mezarın olduğunu ifade
edebilmektedir. Yatay zeminde olması, iki yön istikametinde bulunan
kayalık bölgelerde kaya mezarı araştırmanızı öneriyoruz.Yanlı kaya
mezarları uygarlıklara ait olduğundan,bir definecinin kazı yapması
kesinlikle yasaktır. Sıralı kare veya dikdörtgen oymaların dikey
zeminde yapılmış olması ise, sayısınca veya farklıda olabilir,
arkasında veya karşısındaki hakim kayalık tepelerde oda olduğunu ifade
edebilmektedir.

Papaz: Adam resminin başı etrafında daire
varsa, haç varsa Hıristiyan azizi resmidir. Kilise resmidir. Gömü ifade
etmez. Hıristiyanlık dönemi tarihi eserlerde çokça vardır. Tahrip
etmeyiniz. Tabiri doğruysa cin ali resmi olarak yapılmış papaz
işaretleri ise, kesinlikle gömüyü ifade eder ve eşkiya işaretleri
arasındadır. Yön verici farklılıklarına bakmalısınız.

Tabanca veya Tüfek: Namlu istikametinde
araştırma yapılır. Patlamış tabanca resmi varsa gömü daha ileri
mesafelerde, patlamamış tabanca resmi varsa ise gömü daha yakın
mesafelerde olabilir. Diğer işaretlerde olduğu gibi, tabanca
işaretlerindede, dikkat edilmesi gereken nokta, işaret çok iyi
gözlemlenerek yön verici hassas noktayı bulmalısınız. Tek başına
olmayabilir, başka işaretlerde olabilir.

Tavuk ve Civcivler: Tavuk tek veya yanında
civcivleri de olabilir. Tavuğun bakış istikameti araştırılır. Tavuğun
veya civcivleri arasında farklı yöne bakan istikametinde doğaya aykırı
taş veya kaya çevresinde araştırmanızı devam ettirmelisiniz. Bilinen
çok iyi gömü işaretlerindendir.

Terazi: Esnaf yada tüccar gömüsüdür,Gömü
değerlidir.Her iki kefesi eşit değildir, gömü kefesinin ağır olan
kefenin bulunduğu taraftadır.Kefeler eşit gibi görünse dikkat edilecek
nokta terazinin (dili) size fikir kazandırır. Dil hangi tarafa meyilli
ise o tarafta araştırma yapılmalıdır. Tezari işaretlerinde matematik
hesabı kullanılmıştır. Fakat her terazi işaretinde farklı sistemler
kullanıldığı için, işarete göre bu sistem değişmektedir. Bilinen gömüsü
altından oluşan define işaretlerindendir. Bulunduğu bölgenin her iki
tarafı birbirine benzer yakın fakat riskli bölgeleri tespit etmeye
çalışın. Gömüsü çok değerli olduğu için,tehlikeli bir işçiliği olduğunu
düşünüyoruz.

Üçgen: Tek başına olmayan tamamlayıcı işareti
gösteren bir anlam ifade etmektedir. Üçgen işareti olan yerlerde, net
olarak kapalı bir oda(mahsen) olduğunu söyleyebiliriz. Birçok
medeniyetin kullanmış olduğu gibi, ermeni ve eşkiya gömülerindede bu
işaret kullanılmıştır. Üçgen kollarının eşit olup olmadığına dikkat
edilerek, sivri ucu istikametinde veya eşit olamayan kısa ucu yönünde
girişe müsait kayalık bölgelerde ve toprak bölgelerde araştırma
sürdürülmelidir. Tamamlayıcı işareti yakın civarlardadır. Üçgen
işaretinin yapıldığı kayanın üzerinde murç delikleri olup olmadığınında
kontrol edilmesini öneriyoruz. Murç deliği deyip geçmeyelim.Zira murç
delikleri yön vermekte olup,murç sayısıda mesafe vermektedir. Ayrıca
üçgen işaretinin bulunduğu bölge içinde mağara işaretide olması
mümkündür.Yığma olma olasılığı olabilir.

Üzüm ve Üzüm salkımı: Üzüm birçok medeniyetin
kullanmış olduğu sembollerden olsada ermeni ve eşkiya gömülerinde de
üzüm işareti kullanıldığı bilinmektedir. Üzüm tek başına değil,
kabartma olarak insan figürleri ile beraberse bu işaret değil
uygarlıklara ait semboldür. Tahrip etmeyip yetkili mercilere
bildirmenizi öneriyoruz. Fakat üzüm ve üzüm salkımı, kayalarda veya
eski ermeni evlerinin duvarlarında yapılmış durumda ise, bu gömü
işaretidir. Defineci burada üzüm salkımının büyük veya küçük tanesine
dikkat etmesinin dışında, tane adetini saymalıdır. İşaretin bulunduğu
yerin üst veya yukarı kısmında araştırmalarınızı devam ettirmenizi,
ufak veya büyük tanenin bulunduğu yönde adet sayısı ve katlarını
kullanarak, doğaya aykırı farklılıkları incelemenizi ısrarla
öneriyoruz. Doğaya aykırı durumlar yok ise, tamamlayıcı son nokta
işareti gözden kaçırmamalısınız.

Yay: Okun fırlatılacağı istikametinde doğaya
aykırı farklılıklar gözlenerek araştırma yapmalısınız. Yay tek olabilir
veya okla birlikte yapılmış olabilir.Mantık olarak aynı olay
uygulanmalıdır.Son işaret değildir. Okun iki farklı yönünde eski çok
yaşayan ağaçların olup olmadığınıda kontrol etmenizi öneririz. Eski
ağaçlar nokta belirlemek için kullanıldığını düşünmekteyiz.

Yılan: Yılan işareti, definecilikte bilinen en
güzel işaretlerin başını çekmektedir. Kabartma veya oyma olarak
yapılmış olabilir. Çok uzun veya çok büyük olarak yılan işareti
yapılmış olabilir. Yılan işaretinde dikkat edilecek nokta ise, farklı
yöne bakan kafası,kuyruğu olmalıdır. Yılanın kıvrım sayısıda bulunduğu
arazi şartlarını verebilmektedir. Örneğin yılanın iki kıvrımı var ise,
baş veya kuyruk istikametinde iki tepenin arkası gibi düşünebilirsiniz.
Uygarlıklar,eşkiyalar,ermeniler,yahudiler bu işareti çoklukla
kullanmışlardır. Birkaç tane başı olan, birbirine karışmış,kıvrılmış
durumda yılan işaretleride olabilmektedir. Bu işaretler tuzaklı
olabilir ve gömüye ulaşmak oldukça güç isteyecek olup,işçiliği çok
zordur. Büyük gömüyü işaret ettikleri için araştırmanızda mutlaka gpr
veya toprak altı görüntüleyici cihazlar kullanmalısınız. Büyük blok
taşlar yapılmış olabilir. Çözümü oldukça zor ve uğraş gerektiren, maddi
imkanları oldukça zorlayan işaretlerdendir.

Yuvarlak Oymalar: Oymanın sayısı bir veya
biden çok fazlada olabilir. Küçük oymaların tekli veya çoklu olması
yakınlarında mezarlık olduğunu ifade etmektedir. Bu tip oymalar farklı
işaretler ile desteklenmiş ise, o zaman gömü işaretine girmektedir.
Oymaların genel anlamı, toprak veya kayanın altında olduğu anlamını
içermektedir. Yakın civarına çok dikkat etmenizi öneriyoruz.

Zincir: Zincirin hangi ucu farklıysa o
istikamet araştırılır.Zincir işaretinde bakacağımız ve dikkat
edeceğimiz bir noktada, zincir halkalarının sayısıdır. Bu sayı,
etraftaki doğaya aykırı başka birşeyin sayısını verebilmektedir
(Örneğin 5 zincir halkası, hemen yakınındaki 5 selvi ağacı gibi).Bir
diğer anlamıda, mağara gibi kuytu noktaları ifade
edebilmektedir.Birbirine geçmiş olması,gömüye ulaşmanın yine zor bir
işçiliği olduğunu ifade edebilir. Dikkat zincir işaretide tuzaklı
olabilir.